Ryszard Czarneck
Autor je bivši ministar za evropske poslove u Poljskoj,član evropskog parlamenta
PISjournal – Čini se da se svijet nalazi na početku novog i opasnog doba. Sigurnosne prijetnje, poput nedavnog globalnog cyber napada i eskalacije regionalnih tenzija, bacaju dugu sjenu, podižući zabrinutost u svakom kutku svijeta.
U ovom vremenu povećanog rizika javlja se vitalno, ali često zanemareno sredstvo: globalna diplomatija.
Diplomatija je decenijama služila kao kamen temeljac međunarodnih odnosa, njegujući dijalog, izgradnju povjerenja i mirno rješavanje sukoba. Pruža platformu za nacije, bez obzira na njihovu veličinu ili moć, da se uključe u konstruktivan dijalog, da se bave zajedničkim izazovima i iznađu rješenja za saradnju.
Međutim, u novije vrijeme, privlačnost unilateralizma i oružja mogla bi zasjeniti nijansiranu efikasnost diplomatije. Ovo je opasan put. Dok vojna snaga nesumnjivo igra ulogu u osiguravanju sigurnosti, ona u najboljem slučaju može ponuditi samo privremena rješenja. Trajni mir i stabilnost mogu se postići samo istinskim razumijevanjem, uzajamnim poštovanjem i stvaranjem situacije u kojoj sve strane dobijaju.
Trenutni bezbjednosni pejzaž zahtijeva obnovljenu posvećenost globalnoj diplomatiji.
Nacionalne granice ne ograničavaju sigurnosne prijetnje s kojima se danas suočavamo. Klimatske promjene, cyber kriminal, pandemije i nedostatak resursa zahtijevaju globalni odgovor. Diplomatija podstiče kolektivnu akciju, omogućavajući nacijama da udruže svoje resurse, stručnost i inovativna rješenja za suočavanje s međusobno povezanim izazovima.
U svijetu prepunom geopolitičkih tenzija, rizik od pogrešne komunikacije i eskalacije je uvijek prisutan. Diplomatija, kroz dijalog i pregovore, može premostiti podjele, razjasniti namjere i izgraditi zajedničku osnovu. Gradeći otvorenu komunikaciju i razumijevanje, služi kao ključno sredstvo za deeskalaciju i sprječavanje izbijanja sukoba.
Povjerenje je temelj svake uspješne veze, bilo lične ili međunarodne. Putem diplomatije, nacije mogu izgraditi povjerenje i uspostaviti pozitivne odnose, utirući put za dugoročnu saradnju. Ovo stvara okruženje pogodno za saradnju na nizu pitanja, od ekonomskog razvoja i trgovine do zajedničkih inicijativa u nauci i tehnologiji, što u konačnici dovodi do prosperitetnijeg i pravednijeg svjetskog poretka.
Kada diplomatija uspije, svijet postaje sigurnije mjesto. Podstičući mirno rješavanje sukoba i njegujući međusobno razumijevanje, diplomatija može spriječiti ratove, ublažiti razornu ljudsku cijenu sukoba i uvesti eru trajnog mira i stabilnosti.
Međutim, diplomatija nije čarobni štapić. Za to je potrebno strpljenje, upornost i spremnost na kompromis. Zahtijeva posvećenost svih uključenih strana da se angažuju u dobroj namjeri, poštuju različite perspektive i rade na obostrano korisnim rješenjima.
Sukobi koji zahtijevaju hitno rješenje
Na primjer, dok tekući sukob u Ukrajini služi kao oštar podsjetnik na ograničenja diplomatije u određenim situacijama, on također naglašava njenu kritičnu ulogu u dijalogu i stvaranju prostora za potencijalna rješenja. Čak i kada su trenutni prekidi vatre ili mirovni sporazumi i dalje nedostižni, diplomatski kanali, kao što su razgovori u Istanbulu uz posredovanje Turske, pružili su vrijedne puteve za deeskalaciju, razmjenu zatvorenika i rješavanje konkretnih humanitarnih problema. Ovi napori, iako ne daju uvijek trenutna i sveobuhvatna rješenja, doprinose upravljanju posljedicama sukoba i na kraju otvaraju put budućim mirovnim pregovorima.
Uzmimo još jedan primjer iz naše svakodnevnice.U izraelsko-palestinskom sukobu, ugrožena egzistencija lokalnog stanovništva u Pojasu Gaze naglašava hitnu potrebu da se diplomatija stavi kao prioritet nad vojnim rješenjima. Stanovnici Gaze, posebno, trpe ogromne teškoće zbog stalnog nedostatka osnovnih potrepština, što je situacija pogoršana neuspjehom diplomatskih napora.
Tekući ciklus nasilja i vojnih odgovora samo je produbio patnju stanovnika Gaze, koji su zarobljeni u humanitarnoj krizi s ograničenim pristupom osnovnim namirnicama kao što su hrana, voda, zdravstvena zaštita i obrazovanje. Ova strašna situacija naglašava imperativ diplomatskih rješenja koja mogu riješiti korijenske uzroke sukoba i utrti put održivom miru.
Diplomatija nudi najbolju šansu da se prekine ovaj krug nasilja i pozabavi osnovnim pritužbama obje strane. Uključujući se u smislen dijalog i pregovore, međunarodna zajednica može raditi na sveobuhvatnom rješenju koje poštuje prava i težnje svih uključenih strana, uključujući i narod Gaze koji već predugo pati.
Ulaganje u diplomatiju i određivanje prioriteta nije znak slabosti već strateški imperativ. U svijetu koji se suočava s nizom složenih i međusobno povezanih izazova, alati dijaloga, saradnje i razumijevanja koje nudi diplomatija važniji su nego ikad. Ponovo stavljajući naglasak na globalnu diplomatiju, možemo utrti put ka sigurnijoj, prosperitetnijoj i mirnijoj budućnosti za generacije koje dolaze.
Nemojmo podcijeniti moć diplomatije. Neka to bude svjetionik koji nas vodi kroz ova mračna vremena i vodi u svjetliju budućnost, ne samo za neke, već za sve.