Mark Landler,Matina Stevis-Gridneff,Marc Santora
PISjournal –Kada se premijer Keir Starmer susreo s Donaldom J. Trumpom u Trump Toweru na večeri 26. septembra, to je bio dio britanske taktike za održavanje odnosa između ljevičarskog lidera i potencijalnog desničarskog predsjednika.
Dakle, kada se pred kraj susreta Trump okrenuo Starmeru i rekao mu: “Mi smo prijatelji”, prema riječima osobe koja je bila prisutna na tom sastanku, to nije prošlo nezapaženo.
Da li će ostati prijatelji, može se nagađati.
Mjesecima koji su prethodili Trumpovom političkom povratku i u vrtoglavim danima nakon što je njegova pobjeda potvrđena – strani lideri su opet požurili da mu se dodvore,bilo da je to preko svojih izaslanika koji su se povezivali sa ljudima iz Trumpovog okruženja ili think tankovima za koje se smatra da mogu uticati na određivanje politike za drugu Trumpovu administraciju.
Neki lideri, poput ukrajinskog predsjednika Volodymyra Zelenskog, sastavljaju prijedloge i planove kako bi se svidjeli Trumpu,drugi, poput kanadskog premijera Justina Trudeaua,poslali su timove zvaničnika u Sjedinjene Države da posjete desetine republikanskih lidera s nadom da će ublažiti najradikalnije Trumpove planove za uvođenje carina.
Historija nam govori da će mnogi od ovih napora na izgradnji mostova propasti. Do kraja svog prvog mandata,Trump je pokvario odnose sa nekoliko lidera s kojima je ranije bio u dobrim odnosima upravo zbog Trumpove protekcionističke trgovinske politike i odbojnosti prema savezima – zajedno sa njegovim nepredvidivim i nestabilnim karakterom.
“Postojale su dvije zablude u vezi s Trumpom”, rekao je u intervjuu Malcolm Turnbull, bivši premijer Australije. “Prva zabluda je bila ta da bi on bio drugačiji na funkciji nego što je bio u predizbornoj kampanji. Druga zabluda je bila da je najbolji način saradnje sa Trumpom taj da mu se dodvoravate.”
U januaru 2017. godine, Turnbull je imao notorno neprijateljski telefonski razgovor sa Trumpom o tome da li će Sjedinjene Države poštovati dogovor iz Obamine ere da prihvate 1.250 izbjeglica, čemu se Trump usprotivio (Sjedinjene Države su ih na kraju uzele). Turnbull je rekao da je kasnije pronašao drugi zajednički jezik sa Trumpom, čak ga je odvratio od uvođenja carina na neke australske izvozne proizvode.
Razlika je ovoga puta, rekao je Turnbull, u tome što „svi tačno znaju šta će dobiti. Veoma je transakcijski. Morate biti u stanju pokazati da je određeni potez u njegovom interesu.”
Mnogo prije izbora, lideri su počeli obilaziti Trumpa.Zelenski ga je sreo u New Yorku iste sedmice kao i gospodina Starmera. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu otputovao je u julu na imanje gospodina Trumpa u Palm Beach-u na Floridi kao i premijer Mađarske Viktor Orban.
Populista čiji je autokratski stil uzor u Trumpovom pokretu MAGA,Orban je možda postao najbliži novom američkom predsjedniku. Njih dvojica se sastaju i redovno razgovaraju telefonom; hvale jedan drugog u onome što je postalo obostrano divljenje.
“Gospodin Orban je veoma veliki lider, veoma snažan čovjek, kojeg neki ne vole samo zato što je previše jak,” izjavio je Trump.Orban je sa svoje strane hvalio Trumpa kao jedinu nadu za mir u Ukrajini i za poraz “probuđenih globalista”.
Kako uvjeriti Trumpa
Uvjeravanje Trumpa da su prioriteti Ukrajine u njegovom interesu leži u srcu strategije lobiranja gospodina Zelenskog.Trumpov skepticizam u vezi vojne podrške Ukrajini protiv Rusije je dobro poznat: on tvrdi da bi mogao okončati rat za jedan dan, možda čak i prije preuzimanja dužnosti, iako nije rekao kako. Analitičari strahuju da će natjerati Zelenskog na mirovno rješenje s predsjednikom Vladimirom V. Putinom koje bi učvrstilo teritorijalne dobitke Rusije u Ukrajini.
Na njihovom sastanku u New Yorku, Zelenski je tvrdio da je odbrana Ukrajine u ekonomskim interesima Sjedinjenih Država.
Ukrajinski zvaničnici su sarađivali sa republikanskim saveznicima u Washingtonu na razvoju novih načina strukturiranja vojne pomoći, uključujući stvaranje 500 milijardi dolara vrijednog lend-lease programa koji će pomoći Ukrajini da se odbrani. To je ideja Mikea Pompea, bivšeg državnog sekretara i direktora CIA-e u prvoj Trumpovoj administraciji.Pompeo bi sada mogao dobiti ključnu ulogu u novoj administraciji.
„Po mom mišljenju, trebalo bi da zauzmemo proaktivnu poziciju“, rekao je Oleksandr Merežko, predsjednik odbora za vanjske poslove ukrajinskog parlamenta. “Posebno je važno da se to uradi pravovremeno dok Trump počinje formirati svoju administraciju i tim za vanjsku politiku, i dok se počinje formirati novi Kongres.”
G. Merežko kaže da je pročitao nekoliko knjiga o Trumpovom prvom mandatu kako bi mu pomogao da shvati kako se snalaziti u Trumpovoj politici. Također je održao dva sastanka – jedan u Washingtonu i jedan u Litvaniji – sa Heritage Foundation, konzervativnim političkim institutom u čijim su redovima ljudi koji su služili u Trumpovoj administraciji ili u njegovoj kampanji ili prijelaznim timovima.
Bacanje široke mreže
Kanada je, takođe, bacila široku mrežu kako bi se okoristila od nove administracije. Počevši od januara prošle godine, g. Trudeau je slao ministre iz kabineta u redovne posjete Sjedinjenim Državama kako bi se sastajali sa saveznim i državnim zvaničnicima kako bi promovirali vrijednost proširenih trgovinskih odnosa između SAD-a i Kanade.
Trump je rekao da želi da sva uvezena roba bude podložna carinama od 10 posto ili više. To bi bilo katastrofalno za Kanadu. Izaslanici gospodina Trudeaua pokušavali su dokazati da bi to bilo loše i za Sjedinjene Države. Oni su se proširili na 23 države, ciljajući na republikanske lidere.
Sam Trudeau je imao dobre odnose sa Trumpom. Nekada prilično dobri prijatelji, njih dvojica su se posvađali oko tarifa, a Trump je napustio sastanak Grupe 7 u Kanadi 2018. i nazvao gospodina Trudeaua “nepoštenim i slabim”. Ali potpredsjednica kanadske vlade, Chrystia Freeland, održava dobre odnose s Robertom Lighthizerom, Trumpovim glavnim savjetnikom za trgovinu, od njihovog zajedničkog rada na pregovorima o trgovinskom sporazumu koji je nasljednik NAFTA-e. Freeland je rekla da su ona i Lighthizer nedavno razgovarali o tome kako je prodor kineske robe uništio proizvodnju u Sjedinjenim Državama i time oslabio radnike srednje klase.
Insajderi i autsajderi
Angažiranje nove Trumpove administracije je za neke zemlje lakše nego za druge. Izraelski zvaničnici su nekoliko mjeseci davali izvještaje o ratu u Gazi Jaredu Kushneru, Trumpovom zetu, koji je radio na pitanjima Bliskog istoka tokom svog prvog mandata, i Davidu Friedmanu, koji je bio ambasador u Izraelu.
Yossi Dagan, vođa izraelskih naseljenika koji je vodio kampanju za Trumpa, već je pozvan da prisustvuje njegovoj inauguraciji u Washingtonu, rekla je glasnogovornica gospodina Dagana Esther Allush.Dagan je prošlog mjeseca ugostio Friedmana na događaju na kom se promovisala knjiga “Jedna jevrejska država” čiji je autor sam Friedman.
Netanyahu, kao i Trudeau, imao je uspona i padova u odnosu sa Trumpom. Tokom svog prvog mandata, Trump je priznao Jerusalem kao glavni grad Izraela i tamo preselio američku ambasadu. Ali 2020. godine Netanyahu je naljutio Trumpa jer je Bidenu čestitao pobjedu na izborima.
Nakon svoje posjete Tumpovom imanju,Netanyahu je bio među prvim liderima koji su pozvali gospodina Trumpa na, kako je izraelska vlada opisala, “topao i srdačan” razgovor.
To je bilo suzdržano, u poređenju sa formulacijom koju su koristili drugi lideri. Kenijski predsjednik William Ruto, jedini afrički lider kojeg je Biden ugostio u državnoj posjeti, rekao je da je Trumpova pobjeda odavanje počasti njegovom “vizionarskom, hrabrom i inovativnom vodstvu”.
Tajvan, čija je samouprava pod prijetnjom kineskog ekspanzionizma, jedan je od globalnih žarišta koji je u fokusu Trumpove politike. Godine 2016. Trump je primio telefonski poziv od Tsai Ing-wen, tadašnjeg predsjednika Tajvana, što je prekinulo američku konvenciju protiv političkih kontakata na visokom nivou s Tajvanom nakon što je Washington prenio diplomatsko priznanje na Peking 1979. godine.
To je nagovještavalo snažniju podršku Tajvanu pod Trumpom. Ali njegovo raspoloženje prema Tajvanu se od tada ohladilo, a za sada nema znakova razgovora između njega i sadašnjeg tajvanskog predsjednika Lai Ching-tea. I predsjednik Lai i kineski predsjednik Xi Jinping uputili su čestitke Trumpu.
U Evropskoj uniji, zabrinutost zbog povratka Trumpa također je dovela do preventivnog razmišljanja. Posljednjih sedmica, Björn Seibert, glavni pomoćnik predsjednice Evropske komisije, Ursule von der Leyen, održao je sastanke u malim grupama s ambasadorima kako bi razgovarali o scenarijima za narednu administraciju. One su se koncentrisale na Trumpa i trgovinu, reklo je nekoliko evropskih zvaničnika.
Evropske diplomate su realne u pogledu zadatka koji im se postavlja. Ali oni se drže ideje da se uz pravilan pristup Trump može pokolebati.
Karen Pierce, britanska ambasadorica u Sjedinjenim Državama, rekla je: “S predsjednikom Trumpom, to je umjetnost mogućeg. Ako možete objasniti šta možemo učiniti zajedno i kako možemo poboljšati stvari na značajan način, onda možete napredovati.”
Prethodnik gospođe Pierce na mjestu ambasadora, Kim Darroch, bio je primoran da napusti svoju funkciju nakon što su britanske novine procurile u njegovu diplomatsku depešu koja kritikuje predsjednika Trumpa. Možda je razumljivo, on ima oprezniji pogled na vrijednost kontakta s Trumpom.