PISjournal- U sklopu diplomatskog pohoda po Južnoj Americi, kineski predsjednik Xi Jinping svečano je otvorio novu luku Chancay u Peruu, investiciju vrijednu 1,3 milijarde dolara, čime Peking dodatno jača svoju prisutnost i utjecaj u regiji bogatoj prirodnim resursima.

Ova strateški važna luka, smještena na obali Tihog oceana oko 80 kilometara sjeverno od Lime, predstavlja ključni korak u unapređenju trgovinskih veza između Kine i Latinske Amerike, prenosi Reuters.

Xi Jinping i peruanska predsjednica Dina Boluarte pridružili su se ceremoniji otvaranja luke putem video veze, potvrđujući time strateški značaj ovog projekta. Uz svečano otvaranje, dva lidera potpisala su i sporazum o proširenju postojećeg trgovinskog dogovora između dviju zemalja, čime Kina učvršćuje svoj položaj najvećeg trgovinskog partnera u regiji, koja opskrbljuje Kinu poljoprivrednim proizvodima i metalima u sve većim količinama.

Nova luka Chancay dio je kineske globalne inicijative „Pojas i put” te je Xi Jinping naziva pomorskim „Putem svile 21. stoljeća”. Izgrađena u suradnji s kineskom tvrtkom Cosco Shipping Ports, luka Chancay predstavlja središte koje će povezivati tržišta Azije i Južne Amerike, generirajući pritom procijenjenih 4,5 milijardi dolara godišnje i otvarajući 8000 novih radnih mjesta u Peruu, prema riječima Xija u članku objavljenom u peruanskim državnim novinama El Peruano.

Američka zabrinutost

Mario Ocharan, direktor peruanske gospodarske komore za luku Chancay, istaknuo je kako će prvi brod iz ove luke već idući tjedan krenuti prema Kini, noseći peruanske poljoprivredne proizvode. Chancay će također olakšati transport robe prema Brazilu, koji se smatra ključnim trgovinskim partnerom. Prema Mariu de las Casasu, menadžeru korporativnih poslova u Cosco Shippingu, izgradnja željezničke linije koja će povezati Brazil s lukom procjenjuje se na 3,5 milijardi dolara.

Povećani kineski utjecaj u Latinskoj Americi, posebice izgradnjom strateški važnih projekata poput Chancaya, izaziva bojazan u Sjedinjenim Američkim Državama. Generalica Laura Richardson, bivša čelnica američkog Južnog zapovjedništva, izrazila je zabrinutost da bi luka Chancay mogla služiti ne samo kao trgovačko već i kao vojno uporište, potencijalno omogućujući Kini pristup obavještajnim podacima.

Washington promatra kineske investicije u regiji kao dio dugoročne strategije jačanja utjecaja na području koje su SAD tradicionalno smatrale svojom zonom utjecaja. Kineski trgovinski obuhvat obuhvatio je zemlje poput Perua, koje su sada ekonomski snažno povezane s Kinom, dok je Peking u nekoliko desetljeća postao najveći trgovinski partner u regiji.

Izvor