PISjournal – Prema riječima stručnjaka, izraelska vojna kampanja u Gazi spada među najsmrtonosnije i najrazornije u novijoj historiji čovječanstva. bombi
Za nešto više od dva mjeseca, ofanziva je donijela više razaranja nego u sirijskom Alepu između 2012. i 2016. godine, ukrajinskog Mariupolja ili, proporcionalno, savezničkog bombardiranja Njemačke u Drugom svjetskom ratu.Izraelska vojna kampanja ubila je više civila nego koalicija predvođena SAD-om u svojoj trogodišnjoj kampanji protiv terorističke grupe Islamska država.
Izraelska vojska je javnosti malo rekla o tome koje vrste bombi i artiljerije koristi u Gazi. Međutim, na osnovu fragmenata projektila pronađenih na licu mjesta i analiza snimaka napada, stručnjaci su uvjereni da je velika većina bombi bačenih na opkoljenu enklavu američke proizvodnje. Kažu da se među njima nalaze i projektili vrste “bunker-busters” ili “razbijači bunkera” teški 900 kilograma koji su ubili stotine civila u gusto naseljenim područjima.
S obzirom da je broj palestinskih žrtava u Gazi premašio 20.000, međunarodna zajednica poziva na prekid vatre. Izrael govori da neće stati, rekavši da želi uništiti Hamasove vojne kapacitete nakon što je ova militantna grupa prešla granicu između Gaze i izraelske teritorije 7. oktobra čime je pokrenut rat, u kojem je u prvom danu, prema izvještajima ubijeno 1.200 Izraelaca, a 240 ih je uzeto za taoce.
Bidenova administracija je tiho nastavila da isporučuje oružje Izraelu. Prošle sedmice, međutim, predsjednik Joe Biden javno je priznao da Izrael gubi međunarodni legitimitet zbog svog “neselektivnog bombardiranja”.
Evo što se do sada zna o izraelskoj kampanji u Gazi.
Koliki je opseg razaranja u Gazi?
Prema analizi satelitskih podataka Copernicus Sentinel-1 koju su izvršili stručnjaci za mapiranje štete u toku rata, Corey Scher iz Centra za postdiplomske studije CUNY i Jamon Van Den Hoek sa Državnog univerziteta Oregon, izraelska ofanziva uništila je više od dvije trećine svih struktura u sjevernoj Gazi i četvrtinu zgrada u južnoj oblasti Khan Younis.
Oni su rekli da se procenat oštećenih zgrada u oblasti Khan Younis gotovo udvostručio u samo prve dvije sedmice izraelske ofanzive na jugu.
To uključuje desetine hiljada domova, kao i škole, bolnice, džamije i prodavnice. Posmatrači UN-a su rekli da je oštećeno oko 70% školskih zgrada širom Gaze. Najmanje 56 oštećenih škola služilo je kao skloništa za raseljene civile. Izraelski napadi oštetili su 110 džamija i tri crkve.
Izrael smatra Hamas odgovornim za smrt civila jer su, prema njihovim riječima, ubacili svoje militanate među civile. Ta mjesta također pružaju sklonište za mnoštvo Palestinaca koji su pobjegli prateći izraelska uputstva za evakuaciju.
Poređenja sa ostalim velikim razaranjima u historiji
Prema nekim mjerama, razaranja u Gazi su nadmašila saveznička bombardovanja Njemačke tokom Drugog svjetskog rata.
Robert Pape, američki vojni historičar,rekao je da su saveznici,u periodu između 1942. i 1945. godine, napali 51 veliki njemački grad, uništivši oko 40-50% njihovih urbanih područja. Pape je rekao da je to 10% zgrada širom Njemačke, u poređenju sa preko 33% širom Gaze, gusto naseljene teritorije od samo 360 kvadratnih kilometara.
„Bombardovanje Gaze je jedna od najintenzivnijih kampanja kažnjavanja civila u historiji“, rekao je Pape.
Napad koalicije predvođene SAD-om 2017. godine s ciljem protjerivanja grupe Islamska država iz iračkog grada Mosula smatran je jednim od najintenzivnijih napada na taj grad koje generacije ne pamte. Prema tadašnjoj istrazi Associated Pressa, u toj devetomjesečnoj biorbi ubijeno je oko 10.000 civila, od kojih trećina usljed koalicionog bombardovanja.
Prema Airwars, nezavisnoj grupi sa sjedištem u Londonu koja prati nedavne sukobe, tokom kampanje u periodu od 2014-2017. godine, za poraz ISIL-a u Iraku, koalicija je izvela skoro 15.000 napada širom zemlje. Poređenja radi, izraelska vojska je prošle sedmice rekla da je izvela 22.000 napada u Gazi.
Koje se vrste bombi koriste?
Izraelska vojska nije precizirala šta koristi, ali iz vojnog štaba kažu da svaki napad odobravaju pravni savjetnici kako bi bili sigurni da je u skladu s međunarodnim pravom.
“Odabiremo pravu municiju za svaku metu – tako da ne uzrokuje nepotrebnu štetu”, rekao je glavni glasnogovornik vojske, kontraadmiral Daniel Hagari.
Stručnjaci za oružje uspjeli su izvući zaključke analizirajući fragmente eksplozije pronađene na licu mjesta, satelitske slike i videozapise koji su kružili društvenim mrežama. Kažu da ovi nalazi pokazuju samo mali dio u odnosu na puni obim zračnih napada.
Brian Castner, istražitelj u Amnesty Internationalu rekao je da su do sada u Gazi pronađeni fragmenti američkih bombi Joint Direct Attack Munitions (JDAM) i bombi manjeg prečnika.
JDAM bombe uključuju precizno vođene “bunker-bustere” težine 450 i 900 kilograma.
Ovakve bombe”pretvaraju zemlju u tečnost”, rekao je Marc Garlasco, bivši službenik odbrane Pentagona i istražitelj ratnih zločina u UN-u.
On je rekao da eksplozija bombe od 900 kg na otvorenom znači “trenutnu smrt” za svakoga u krugu od oko 30 metara. Smrtonosni radijus fragmentacije može se proširiti do 365 metara.
U napadu 31. oktobra na urbani izbjeglički kamp Džabalija, stručnjaci kažu da je bomba od 900 kg ubila više od 100 civila.
Stručnjaci su takođe identifikovali fragmente SPICE (pametnih, preciznih) bombi, koje su opremljene GPS sistemom za navođenje kako bi ciljanje bilo preciznije. Castner je rekao da bombe proizvodi izraelski odbrambeni gigant Rafael, ali nedavno saopštenje State Departmenta koje je prvi dobio New York Times pokazuje da je dio tehnologije proizveden u Sjedinjenim Državama.
Izraelska vojska takođe baca tzv”bombe slobodnog pada” odnosno bombe koje nisu navođene. Nekoliko stručnjaka je ukazalo na dvije fotografije koje su izraelske zračne snage objavile na društvenim mrežama na početku rata na kojima se vide borbeni avioni opremljeni gore spomenutim bombama.
Da li ova strategija donosi rezultate?
Izrael kaže da ima dva cilja: uništiti Hamas i spasiti 129 talaca koji se još uvijek nalaze u rukama militanata.
Jedanaest sedmica nakon rata, Izrael kaže da je uništio mnoge lokacije Hamasa i stotine tunelskih okna i ubio 7.000 Hamasovih boraca od procijenjenih 30.000-40.000 pripadnika. Izraelski lideri kažu da je intenzivan vojni pritisak jedini način da se oslobodi više talaca.
Ali neke porodice talaca brinu da bombardovanje ugrožava njihove najmilije. Taoci oslobođeni tokom jednonedeljnog primirja prošlog mjeseca ispričali su da su ih otmičari premještali s mjesta na mjesto kako bi izbjegli izraelsko bombardiranje. Hamas je tvrdio da je nekoliko talaca poginulo od izraelskih bombi, iako te tvrdnje nisu mogle biti potvrđene.
Nivo razaranja je tako visok jer je “Hamas veoma ukorijenjen u civilnom stanovništvu”, rekao je Efraim Inbar, čelnik Jerusalimskog instituta za strategiju i sigurnost, istraživačkog centra. Također je rekao da je potrebno intenzivno bombardiranje Hamasovih tunela kako bi se izraelske kopnene snage zaštitile od napada.