MK Bhadrakumar                                                                                    Macronova osveta 

PISjournal  Ono što razlikuje velike sile poput Francuske jeste njihov osjećaj za historiju i njihovo duboko razumijevanje privremenosti historijskog iskustva ili kako se smatra da su  njihova prošlost, sadašnjost i budućnost povezani u njihovoj međunarodnoj diplomatiji.

Zbog toga je pakt AUKUS između SAD-a, Velike Britanije i Australije bio katastrofalna greška. Australiji se može oprostiti što je beznačajna nacija trećeg reda ali Britanija i SAD bi trebale znati da će Francuska izravnati račune kada za to dođe vrijeme.

I vrijeme je došlo, na način koji se najmanje očekivao jer je francuski predsjednik udario Anglo-saksonsku osovinu na Bliskom istoku tamo gdje najviše boli, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Saudijskoj Arabiji.

Macron je, tokom svoje posjete UAE prošlog petka umotao diplomatski udar ogromnih proporcija u ugovor vrijedan 19 milijardi dolara za 80 borbenih aviona Rafale koje proizvodi Francuska, što je najveća međunarodna narudžba borbenih aviona ikada.

Francuski zvaničnik rekao je novinarima da dogovor o naoružanju uključuje 80 borbenih aviona Rafale i 12 vojnih helikoptera. To će otvoriti 7.000 radnih mjesta u Francuskoj i garantovat će lanac opskrbe za Dassault Aviation do kraja 2031. godine. Udjeli u Dassault Aviation SA, koji je proizvođač aviona Rafale, porasli su za 9%.

Ipak, ovo je puno više od “samostalnog” poslovnog dogovora. Macron je iskoristio nestrpljenje Emirata zbog oklijevanja američkog predsjednika Joea Bidena u odobravanju ugovora o F-35 avionima usred zabrinutosti oko odnosa UAE-a s Kinom, uključujući rasprostranjenost Huawei 5G (peta generacija bežične telekomunikacijske mreže) tehnologije u zemlji.

Bidenova administracija odugovlači sa ugovorom s UAE u vezi lovca F-35 koji je bio nešto kao dodatak tzv., Abrahamskom sporazumu o uspostavi diplomatskih odnosa između Izraela i Emirata, koji je bivšem predsjedniku Donaldu Trumpu dao vanjskopolitički trijumf na Bliskom istoku u posljednjim danima mandata.

Američko upozorenje ostavljeno postrani

U aprilu je glasnogovornik američkog State Departmenta rekao o sporazumu vrijednom 23 milijarde dolara: “Možemo potvrditi da administracija namjerava nastaviti s ovim predloženim odbrambenim prodajama Emiratima, čak i dok nastavljamo pregledavati detalje, i konsultirati se s dužnosnicima Emirata kako bismo osigurali da smo razvili međusobno razumijevanje u pogledu obaveza Emirata prije, tokom i nakon isporuke.”

“Očekujemo snažan i održiv dijalog s UAE kako bismo osigurali da svaki odbrambeni transfer udovolji našim zajedničkim strateškim ciljevima za izgradnju snažnijeg, interoperabilnog i sposobnijeg sigurnosnog partnerstva.”

Bidenova administracija upozorila je UAE da moraju povući svoje čvrste veze s Kinom i nametnuti ograničenja gdje i pod kojim okolnostima se F-35 mogu koristiti.

Jasno rečeno, UAE će platiti pravo bogatstvo za kupovinu F-35, ali njihova upotreba bit će pod američkom kontrolom i, drugo, možda neće biti čak ni najnaprednija verzija novorazvijenog borbenog zrakoplova poput onog kojeg je dobio Izrael.

Ako se vodstvo UAE osjećalo poniženim, nije pokazalo svoje osjećaje. Ali novo razmišljanje u regionalnoj politici UAE u posljednje vrijeme govori za sebe. Sporazum o Rafaleu može se uporediti sa sporazumom Turske i Rusije o projektilima S-400 nakon kolebanja SAD-a oko interesa Ankare za rakete Patriot. Emirati su se također okrenuli od SAD-a drugim izvorima za kupovinu naprednog oružja, bez ikakvih obaveza.

Francuska je oslabila taktiku američkog pritiska. Usred sve veće neizvjesnosti arapskih država Zaljeva u pogledu usredotočenosti Sjedinjenih Država na regiju, u priopćenju Jelisejske palače stoji : “Ovaj ugovor učvršćuje strateško partnerstvo koje je jače nego ikad i izravno doprinosi regionalnoj stabilnosti.”

Američki državni tajnik Antony Blinken imao je u nedjelju razgovor s prijestolonasljednikom UAE šeikom Muhammedom bin Zayedom al-Nahyanom. U izjavi State Departmenta navodi se da su “razgovarali o važnim regionalnim pitanjima, potvrdili snažno partnerstvo svojih zemalja i razgovarali o načinima za proširenje i produbljivanje svoje široke saradnje”.

Zaista, Blinken je bio osramoćen. U roku od nekoliko sedmica od njegove inicijative za formiranje ekskluzivne bliskoistočne grupe nazvane “Quad.2” s Izraelom, Emiratima i Indijom, UAE su krenuli u suprotnom smjeru prema normalizaciji odnosa sa Sirijom, Turskom i Iranom (a nijedna od ovih država nisu u dobrim odnosima sa SAD-om).

Bidenovo ignorisanje dolazi sa posljedicama

Između ostalog, vladari Sirije, Turske, Irana, UAE-a i Saudijske Arabije također imaju nešto zajedničko: svi su isključeni sa Bidenove liste od 110 pozvanih gostiju na njegov “Summit za demokratiju” u četvrtak i petak.

Bidenovo ignorisanje sigurno boli. Sa samo nekoliko dana do Bidenova samita, savjetnik za nacionalnu sigurnost UAE šeik Tahnoun bin Zayed al-Nahyan, koji je brat prijestolonasljednika, stigao je u ponedjeljak u Teheran na poziv Alija Shamkhanija, tajnika iranskog Vrhovnog vijeća nacionalne sigurnosti i savjetnika vrhovnog vođe Alija Khameneija.

Tehran Times je izvijestio: “Unapređenje međusobnih veza i dijeljenje stavova o najnovijim zbivanjima u regiji među glavnim su ciljevima posjete visokog sigurnosnog dužnosnika UAE Teheranu.”

Naravno, AUKUS pakt je uništio mnogo veći posao koji uključuje prodaju 12 francuskih podmornica na dizelski pogon Australiji u vrijednosti od 36,5 milijardi dolara. Ali za Macrona, dogovor s UAE o avionima Rafale mogao bi biti samo početak s još iznenađenja u budućnosti.

Macron je iz Abu Dhabija krenuo u Saudijsku Arabiju na sastanak s prijestolonasljednikom princom Muhammedom bin Salmanom. Macron je postao prvi veliki zapadni čelnik koji je posjetio Saudijsku Arabiju i sastao se s MBS-om otkako je bio upleten u ubojstvo Jamala Khashoggija prije tri godine.

“Princ Muhammed primio je Macrona u kraljevskoj palači u Džeddi, gdje su se dugo rukovali. Saudijski mediji i influenseri brzo su proširili fotografiju dvojice muškaraca koji se smješkaju i hodaju jedan pored drugog”, objavio je Bloomberg.

Alternativa SAD-U?

Dok učvršćuje poziciju Francuske u regiji Arapskog zaljeva, Macron također signalizira da Francuska može poslužiti kao alternativa SAD-u na Bliskom istoku usred rastućih razgovora među zaljevskim državama o ublažavanju njihovog oslanjanja na Washington. S MBS-om je razgovarao o inicijativi za rješavanje političke krize u Libanonu.

Biden je ušao u Bijelu kuću osuđujući Saudijsku Arabiju kao “otpadničku” državu zbog kršenja ljudskih prava i obećao da neće imati posla s prijestolonasljednikom.

No, Washington se u posljednje vrijeme počeo povlačiti, shvatajući važnost saradnje s Rijadom oko mnogih ciljeva njihove politike, posebno tržišta energije. Izaslanstvo Bijele kuće otputovalo je prošle sedmice u Rijad uoči sastanka OPEC+ u četvrtak tražeći veću opskrbu naftom za smanjenje cijena koje su podstakle inflaciju u SAD-u.

Dok Macron vreba, Biden je pod pritiskom da proguta svoj ponos i razgovara sa saudijskim prijestolonasljednikom, koji je de facto vladar. To bi mogla biti konačna cijena koju mora platiti zbog izdaje sa AUKUS-om.

Izvor