Sanadin Voloder TikTok

Autor je novinar, NVO aktivista i istraživač. Bio je novinar i urednik portala Akos. Saradnik je više bosanskohercegovačkih i regionalnih medija. Autor je knjige ‘Priče iz Hercegovine’.TikTok

PISjournalDefinicija demokratije kao najboljeg modela vladavine naroda u digitalnom dobu u kombinaciji sa populizmom koji naglašava društvene i ideološke polarizacije postaje sve češće upitan.TikTok

To se posebno odnosi na bivše komunističke države koje su u konstantnoj tranziciji ili čak regresiji na ranije mračne epohe.

U tom kontekstu istočnoevropske države prolaze teške faze kombinovanja nacionalizma i religije u političke svrhe kroz digitalne medije. Zadnja u nizu država koja prolazi takvu polarizaciju i krizu državnih institucija je Rumunija.

Opasna digitalizacija izbornih kampanja

Uloga društvenih mreža u izborima najviše pažnje je privukla kroz tri zadnje američke kampanje i Donalda Trumpa te njegovu saradnju sa Elonom Muskom vlasnikom Twittera preimenovanog u X. Međutim, krhke istočno evropske postkomunističke demokratije su izuzetno podložne manipulacijama preko društvenih mreža što daje prostor regionalnim i svjetskim silama da ostvare svoje pretenzije.

Zadnji primjer vezan je za izborne manipulacije se desio u Rumuniji.

Poništavanje izbora između dva kruga glasanja je ogroman izazov za svaku državu. Ustavni sud Rumunije odlučio je da je neophodno zaštititi demokratiju od stranog malignog utjecaja preko društvenih mreža.

Potez suda da poništi rumunske predsjedničke izbore gurnuo je ovu bivšu komunističku balkansku članicu NATO-a i Evropske unije u duboku nestabilnost i nije jasno kad će se ova kriza završiti.

U nedjelju 8. decembra 2024. godine Rumuni su trebali glasati u drugom krugu predsjedničkih izbora. Imali su dva kandidata za izbor: gradonačelnicu malog grada koja dolazi iz desnog centra Elenu Lasconi ili Călina Georgescu, nezavisni krajnji desničar koji je katapultiran iz opskurnosti u vodstvo u prvom krugu glasanja 24. novembra.

Ustavni sud Rumunije je odlučio da je prvi krug izbora bio toliko upitan zbog navodnog ruskog utjecaja na rezultat da je cijeli proces morao biti prekinut i vraćen na početak.

Aktuelni predsjednik Klaus Iohannis je primoran da produži mandat, politički kandidati pokušavaju da se pregrupiraju i spremaju se da ponove svoje skupe kampanje, a povjerenje u demokratiju je upitno kod miliona birača. Još nije određen datum za nove izbore, ali to će se morati dogoditi vrlo brzo. Postavlja se pitanje kako je Rumunija došla u ovako složenu i opasnu situaciju.

Prije samo mjesec dana, Georgescu je bio gotovo nepoznat u svojoj zemlji, bez stranačke podrške i sa niskim dosegom u tradicionalnim medijima.

Ali sve se to promijenilo u posljednje dvije sedmice prije prvog kruga predsjedničkih izbora. Oko 25.000 pro-Georgescuovih TikTok naloga je krenulo u akciju, što je, kako rumunski analitičari kažu, bio koordiniran pokušaj da se izbori usmjere u njegovu korist.

Predsjednik Iohannis, koji potječe iz druge stranke desnog centra, ima dokaze od tajnih obavještajnih službi koji ukazuju na to da su se i državni i nedržavni akteri miješali u izbore, i označio je Rusiju odgovornom za niz agresivnih hibridnih napada. Sjedinjene Države su potvrdile nalaze o umiješanosti Rusije.

Postupajući na osnovu obavještajnih podataka, Johanis je deklasificirao tajne dosijee za koje se tvrdilo da je Georgescu nezakonito imao koristi od opsežne izborne promocije tokom perioda kada je kampanja bila zabranjena. U dokumentima se navodi da je njegova kampanja dobila stranu finansijsku podršku, uprkos činjenici da je izjavio da nije potrošio ništa na nju.

Ustavni sud je bio preplavljen zahtjevima za poništavanje izbora u svjetlu obavještajnih izvještaja sa kojih je skinuta oznaka tajnosti.

Informacija da je ova kampanja nezakonito podržana izvan Rumunije dovela je Johanisa do zaključka da se bavi pitanjem nacionalne sigurnosti, rekao je predsjednik u televizijskom obraćanju.

Georgescu je dao nekoliko kontroverznih izjava tokom i prije predsjedničke kampanje. On je 2022. godine pohvalio bivšeg rumunskog diktatora i nacističkog saveznika tokom Drugog svjetskog rata, maršala Jona Antoneskua, nazivajući ga „mučenikom“ koji je takođe činio „dobra djela“. Ova primjedba dovela je do krivične istrage i Georgescuovog povlačenja kao mogućeg premijerskog kandidata krajnje desničarske Alijanse za Uniju Rumuna.

On se takođe pozicionirao kao zagovornik Putina, hvaleći ruskog predsjednika kao jednog od rijetkih „istinskih lidera“ u svijetu. On je kritikovao podršku Rumunije Ukrajini, tvrdeći da NATO ne bi branio Rumuniju ako bi bila napadnuta. Zalaže se za nacionalističku politiku, koja ima za cilj smanjenje oslanjanja Rumunije na uvoz i udaljavanje od EU.

Njegov TikTok nalog, koji je otvoren 2022. godine, ima više od 400.000 pratilaca i milione pregleda. Brojni nalozi, grupe i stranice u njegovoj podršci također su se proširile na Facebooku, Instagramu i X.

Georgescuova kampanja bila je nekonvencionalna. On nema sjedište, odbio je da se pridruži velikim TV debatama i nije povezan sa političkom strankom. Georgescu je preplavio rumunski TikTok kratkim isječcima o sebi kako ide u crkvu, trči i pojavljuje se na podcastovima.

Korisnici TikTok-a su napravili viralne klipove koji ističu Georgescuove kontroverzne stavove, sa živopisnim titlovima i dramatičnom muzikom.

U TikTok objavi u stilu podcasta neposredno prije izbora, koji je prikupio 3,1 milion pregleda i preko 85.000 lajkova, Georgescu je poručio rumunskom narodu da se radi o historijskim izborima.

On sugeriše da Rumunima trenutno nedostaje prava sloboda i citira njemačkog filozofa Johanna Wolfganga von Goethea: “Savršeni rob vjeruje da je slobodan.” Georgescu dodaje da, da bi se probudili, ljudi prvo moraju shvatiti da su “u zatvoru”.

Takođe je u intervjuima tvrdio da žene nisu sposobne da vode Rumuniju i da je feminizam “apsolutna prljavština”. Ovi video snimci dolaze ne samo sa Georgescuovih zvaničnih TikTok naloga, već i sa nepovezanih naloga koji koriste njegovo ime u profilima ili biografiji za kampanju.

Ovi klipovi se često oslanjaju na emocionalne pozive i dezinformacije. Na primjer, tvrdnje da glasanje za Georgescua osigurava budućnost rumunske djece, ili da bi gubitak značio da su izbori ukradeni. Sadrže i priče, poput prikaza pripadnika dijaspore koji putuje 240 km sa dvoje male djece da glasa za njega. Često uključuju slike koje Georgescua prikazuju kao “odabranog”.

Tokom Georgescuove kampanje, nalozi koji pokazuju ponašanje poput botova bili su veoma aktivni u komentarima na TikTok-u, YouTube-u i Facebooku.

Korištenje botova za napuhavanje popularnosti kandidata na društvenim mrežama i širenje dezinformacija je taktika koja je ranije korištena na drugim mjestima. Analiza sa Univerziteta u Oksfordu nakon američkih predsjedničkih izbora 2016. pokazala je da je više od četiri puta više tvitova došlo sa automatiziranih naloga koji podržavaju Donalda Trumpa nego što su podržavali Hillary Clinton.

Izvještaji pokazuju da su hiljade lažnih naloga promovirale Georgescua putem video zapisa i komentara prije rumunskih izbora. Laskoni je takođe primijetila da je njen profil na TikToku bio preplavljen komentarima koji podržavaju Georgescua.

Dana 26. novembra, rumunska medijska organizacija pozvala je Evropsku komisiju da istraži ulogu TikToka u Georgescuovoj kampanji. A Valérie Hayer, najviši zakonodavac EU, sada je pozvala izvršnog direktora TikToka da se pojavi pred Evropskim parlamentom i pozabavi se mogućom zloupotrebom platforme u korist Georgescuove kampanje.

Polarizacija društva

Unutar Rumunije, ovi izbori su percipirani kao bitka između Istoka i Zapada. U zemlji u kojoj su sjećanja na brutalnu komunističku diktaturu još uvijek živa, izbori su za mnoge glasače opterećeni teškim iskustvima iz prošlosti.

Proevropski kandidat Lasconi uživao je podršku centrističkih tradicionalnih stranaka, dok su Georgescua podržale tri ekstremno desničarske grupe, od kojih su dvije nedavno ušle u parlament.

Njegovi stavovi o NATO-u i EU bio je veoma kritičan prema članstvu Rumunije što je podstaklo strah da će ugroziti zapadne saveze i umjesto toga okrenuti se Moskvi. On je pohvalio ruskog predsjednika Putina kao lidera i patriotu i obećao da će prekinuti rumunsku pomoć susjednoj Ukrajini što bi bio veliki korak u kritičnom trenutku za Kijev.

Uprkos tome, milione Rumuna je privukla Georgescuova tradicionalistička kampanja i bili su spremni da glasaju za njega u drugom krugu. Osvojio je više od 2,1 milion glasova u prvom krugu kada se takmičio sa sedam protukandidata. Njegova kampanja se temelji na afirmaciji tradicionalnih porodičnih vrijednosti i rumunske pravoslavne vjere. Takav narativ podsjeća na vladavinu Viktora Orbana u Mađarskoj, Aleksandra Vučića u Srbiji i raniju desničarsku vlast u Poljskoj.

Georgescu sada tvrdi da je žrtva zavjere političke elite koja želi da osujeti volju naroda, upoređujući njegov tretman s onim prema Donaldu Trumpu od strane establišmenta u Sjedinjenim Državama.

Čak je i njegov glavni protivnik, Lasconi, osudio odluku suda, rekavši da rumunska demokratija pogažena od strane države. Georgescu je koristio istu frazu.

Bez obzira na zabrinutost zbog manipulativnih taktika i vještačke podrške društvenih medija, Georgescuova popularnost među Rumunima je neosporna. Čini se da je to uglavnom uzrokovano široko rasprostranjenom frustracijom mejnstrim strankama, koje se okrivljuju za ekonomsku i političku krizu u Rumuniji.

Njegov nastup također naglašava rastuću ulogu koju društveni mediji igraju u oblikovanju percepcije javnosti i kako oni mogu direktno utjecati na ishod modernih izbora.

Ima li izlaza

Georgescu je rekao da će podnijeti žalbu Vrhovnom sudu Rumunije, ali ne postoji jasan pravni put za poništavanje presude Ustavnog suda. On još nije rekao da li namjerava da se ponovo kandiduje.

Rumunski birači su 1. decembra također izabrali novi parlament. Sljedeće sedmice široka koalicija koju čine četiri stranke formirat će vladu koja će raditi na organizaciji novih predsjedničkih izbora. Koalicija će imenovati premijera kojeg će odobriti sadašnji predsjednik.

U međuvremenu, kriminalistički istražitelji pokrenuli su istragu o sajber napadima na izbornu infrastrukturu, koji su detaljno opisani u deklasificiranim obavještajnim dosijeima. Ovo je treća istraga koju su otvorili rumunski tužioci nakon što je glavni tužilac pokrenuo još dvije istrage o korupciji birača, prevari kompjuterskog sistema i pranju novca u kampanji od najmanje milion eura.

TikTok je također na udaru kritike na nivou EU, nakon što je pozvan u Evropski parlament na ispitivanje zbog moderiranja sadržaja tokom predsjedničkih izbora, a Evropska komisija mu je nedavno naložila da sačuva podatke o rumunskim izborima. TikTok je ugasio tri kampanje nakon prvog kruga ankete.

Ekskluzivno PISjournal