PISjournalNekoliko dana nakon posjete Libanu i Siriji, iranski ministar vanjskih poslova Abbas Aragči posjetio je Saudijsku Arabiju u okviru putovanja u zemlje regije s ciljem vršenja aktivne diplomatije u vremenu kada je Bliski istok na ivici opšte ratne katastrofe.

Sastanak Aragčija sa Bin Salmanom

Najvažniji dio posjete Rijadu bio je susret Aragčija sa saudijskim prijestolonasljednikom princom Muhamedom bin Salmanom, a mediji su izvještavali o prijateljskoj i toploj atmosferi susreta dok su dvije strane razgovarale o bilateralnim i regionalnim pitanjima.

Nakon ovog sastanka, Aragči je napisao na platformi X: “Geografski smo susjedi dok nas vjera uvijek čini braćom. Zajedno, Iran i Saudijska Arabija mogu donijeti sigurnost i stabilnost regionu, a za to je potreban viši nivo političke volje. Ja sam sretan što sam danas sa mojim saudijskim kolegom napravio prve korake na dugom putu.”

Iranski ministar je spomenuo i to da je sa budućim saudijskim kraljem vodio veoma važne razgovore o vitalnim pitanjima od zajedničkog interesa.

“Izraelski režim vodi cijeli region ka katastrofi. Regionu je potrebna budnost, mudrost, hrabrost i saradnja kako bi se prevazišlo ovo izazovno vrijeme,” nastavio Aragči.

Prvi dio Aragčijeve poruke odnosi se na činjenicu da iako regionalni razvoj događaja, posebno nastavak napada izraelskog režima na Gazu i kriza u Libanu i potonje rastuće tenzije između Irana i izraelskog režima, bacaju sjenu na ovo putovanje i većinu mediji su ovu posjetu popratili sa ove tačke gledišta, bilateralni odnosi su bili na vrhu dnevnog reda razgovora ministarstva finansija sa saudijskim zvaničnicima jer je nova iranska vlada na čelu sa predsjednikom Masoudom Pezeškijanom na nedavnom samitu Azijske saradnje u Dohi,  izrazila spremnost da riješi sve nesuglasice sa arapskim monarhijama Perzijskog zaljeva.

Iran i Katar sklopili su sporazum o približavanju uz posredovanje Kine u martu 2023. kako bi obnovili svoje odnose nakon 7 godina pauze. Ali u ovom periodu, uprkos iskazanom interesu i naglasku strana da obnove i razviju ekonomske odnose na istom nivou kao i politički odnosi, ovo važno pitanje nije značajno napredovalo, pa stoga, ispitivanje načina investiranja ili komercijalne razmjene i otklanjanje prepreka proširenje ekonomskih odnosa postali su najvažnija briga ekonomske diplomatije iranskog ministarstva vanjskih poslova.

Dok je Saudijska Arabija uvezla robe i usluge u vrijednosti od 211 milijardi dolara 2023. godine, detaljno ispitivanje carinskih podataka iz 2023. pokazuje da je ukupna vrijednost trgovine između Irana i Saudijske Arabije manja od pola miliona dolara, što pokazuje da uprkos detantu, postoji još dug put do dostizanja prethodnih nivoa trgovine između ove dvije zemlje.

Razmatranje rizika izraelskog scenarija za region

Svakako da je važan dio razgovora šefa diplomatije Aragčija  sa saudijskim zvaničnicima bio u svjetlu dešavanja u Gazi i Libanu. Iran i Saudijska Arabija su dvije regionalne sile u Zapadnoj Aziji i islamskom svijetu čija suradnja može pomoći u održavanju regionalne stabilnosti i rješavanju postojećih izazova i kriza.

Na prvu godišnjicu ratne krize u Gazi, izraelski režim je dokazao da nastoji razviti i proširiti krizu na druge regije, uključujući Liban, i da nema namjeru zaustaviti svoju mašinu za ubijanje usred neprestane podrške Zapada.

Prošle sedmice, nakon perioda strateškog strpljenja protiv niza kriminalnih djela Tel Aviva u atentatu na vođe otpora i visoke vojne savjetnike iranske revolucionarne garde, Iran je izveo operaciju Istinito obećanje II protiv vojnih i strateških centara izraelskog režima.

Kao odgovor, Izraelci prijete Teheranu odmazdom, a budući da je historija pokazala da je najvažniji instrument i strategija za Izrael korištenje zračnih snaga, izraelska udaljenost od Irana može se pokazati izazovnom kada je u pitanju upotreba borbenih aviona jer moraju preletjeti preko nekoliko država da bi stigli do Irana.

U međuvremenu su mnogi analitičari i mediji objavili da je Iran tokom Aragčijeve posjete Rijadu obavijestio zemlje Vijeća za saradnju Perzijskog zaljeva da je dopuštanje korištenja njihovog zračnog prostora protiv Teherana neprihvatljivo.

S druge strane, vrlo je jasno i predvidljivo da izraelski režim gleda na podršku američkih vojnih kapaciteta u Perzijskom zaljevu za bilo kakav zli plan, a vrlo je moguće i da će u slučaju neke akcije Izraelaca, Iran pokrenuti nove napade i to snažnijeg intenziteta.

Iran je više puta naglasio da ne želi produbljivati krizu i da jedino Izrael ima korist ukoliko izbije sveopšti rat. Dakle, Saudijska Arabija kao utjecajna zemlja u arapskom svijetu trebala bi ozbiljnije shvatiti rizike politike izraelske vlade. U međuvremenu, široka podrška libanske nacije Hezbollahu nakon ubistva generalnog sekretara Sejjida Hassana Nasrallaha i puna podrška Irana i drugih ogranaka Osovine otpora za Liban, pokazali su da Saudijci ne bi trebali napraviti stratešku pogrešnu procjenu u pogledu mogućnost slabljenja i uništenja Hezbollaha u Libanu jer nastavak rata može ugroziti interese svih zemalja regiona.

Ekskluzivno PISjournal