PISjournal – Snage Hamasa su 7. oktobra prije dvije godine izvele operacije protiv Izraela, poznate kao “Oluja Al-Aksa”.
Mediji cionističkog režima ovu operaciju smatraju jedinstvenom u historiji te velikim porazom ovog režima. Operacije poput ove mogu da imaju komplikovane i višedimenzionalne posljedice na različite teritorije, pa tako neki izvori govore o jačanju snage pokreta otpora, dok drugi pričaju o rastu talasa islamofobije.
Oluja Al-Aksa, stvorila je talas dojmljivih transformacija u dinamici snaga regije Bliskog istoka. Navedene operacije su utjecale na formu geopolitičke perspektive, pritom stvorivši izazove aktuelnom stanju. U nastavku ćemo detaljnije obrazložiti neke faktore.
Politički faktori:
Operacija Oluja Al-Aksa je stupanjem na scenu stvorila izazove izraelskoj regionalnoj hegemoniji i ojačala poziciju otpora na političom polju djelovanja. Novi akt palestinskog otpora je raskrinkao Izrael i njegove sponzore, stvorivši svjetsku ekspanziju kritika prema kolonijalizmu doseljenika, okupaciji i aparthejdu cionističkog režima.
Centar otpora je nakon toga obuhvatio ne samo poprišta ratnog sukoba nego i društvene mreže, poput Instagrama, Telegrama itd. Borba protiv Izraela i SAD-a je privukla masovnu pažnju i poprimila oblik svjetske borbe.
Još jedan faktor je pretvaranje države Jemen u glavnog igrača sa posebnom ulogom pokreta otpora Ansarullah i Sane, što je dovelo do porasta njihove popularnosti kod jemenskog naroda i među islamskim svijetom. Aktivna uloga pokreta otpora u Libanu i Jemenu jasno je istakla njihove pozicije.
Druga stvar je raspad izraelske sposobnosti odvraćanja, što je povećalo nesigurnost među izraelskim doseljenicima, pritom srušivši mit o nepobjedivosti vojske i tajnih, odnosno obavještajnih službi, što je stvorilo priliku za slabljenje pozicije političkih partija spektra umjerene desnice u Izraelu. Svjedoci smo da je odgođena i normalizacija odnosa između Saudijske Arabije i Izraela, opala je vrijednost izraelske valute, krenule su migracije sa okupiranih teritorija, izazvane su reakcije i napadi na baze izraelskih sponzora, poput Amerike, dok su takođe oslabili i diplomatski odnosi cionističkog režima sa raznim zemljama poput Kolumbije, Libije itd.
Svi navedeni faktori su razlog zašto je urušen izraelski ugled i politički utjecaj, što je sa druge strane razlog jačanja otpora.
Vojni faktori:
Jačanje snage osovine otpora putem uspješnog ciljanja izraelskih vojnih baza, metodama poput ispaljivanja raketa i drugih vojnih operacija, pokazalo je da Hamas u interpretaciji rivala, pa čak i saveznika, poprima značajniju poziciju. Sa druge strane, Izraelski režim nije sposoban voditi dugoročni rat protiv grupa otpora. Ranjivost izraelske vojske proizašla iz bijesa javnosti i mržnje prema Zapadu i Izraelu, potencijalni je uzročnik novog radikalizma i političke nestabilnosti. Sve su to pokazatelji da je Izrael oslabio.
Faktori uzrokovani dinamikom regije:
Oluja Al-Aksa ne samo da je poboljšala centar otpora nego je transformisala regionalne saveze i tenzije, pritom presloživši stav o dinamici moći u korist otpora.
Hazreti ajatullah Hamenei, lider Islamske Republike Iran, Hamasove je operacije opisao kao nepopravljiv poraz za Izrael. I vođe drugih država, poput turskog predsjednika Redžepa Tajiba Erdoana su Hamas nazvali oslobodilačkom grupom koja se bori za odbranu svoje zemlje.
Sa druge strane, u odgovoru na izraelske operacije i zločine u Gazi, organizovane su demonstracije podrške narodu Gaze širom islamskog i neislamskog svijeta – Turska, Iran, Malezija, Australija, Engleska, Amerika, Bosna, Holandija…neke su od zemalja u kojima su održane demonstracije podrške snagama otpora. Izrael je uzrokovao učvrščavanje veza između osovine otpora i islama u korist Palestine, uzrokujući režimu veliku štetu.
Jačanjem jedinstva i prezentacijom snage otpora većina članova organizacija otpora u Gazi su sudjelovali u ratu. To je dodatno osnažilo spojeve unutar osovine. Sada su svi uvezani između sebe što dodatno jača, ne samo njihovu vojnu sposobnost nego im uzdiže i reputaciju džihadskih borbenih grupa.
Bez obzira na rezultat i ishod rata, stavka koja privlači pažnju jeste da je ovaj rat višestruko umnožio Hamasove borbene snage.
Bez obzira na rezoluciju UN-a o hitnom prekidu vatre, nakon događaja vezanih za bolnicu Šafa, Izrael je nastavio sa vojnim dejstvima, što mu je dodatno srozalo lice pred svjetskom javnošću, a to je samo po sebi razlog za jačanje položaja osovine otpora u regiji i na međunarodnom planu.
Faktori proizašli iz misli i percepcije javnosti:
Događaji vezani za Oluju Al-Aksa privukli su međunarodnu pažnju i podršku prema otporu, posebno od strane zemalja koje suosjećaju sa palestinskim idealom, ojačavši njihovu reputaciju boraca protiv zuluma. Nemoguće je demantovati da je kroz podršku javnog mnijenja Palestini javnost u do sada nezabilježenoj količini pružala podršku Palestincima i njihovom pravu na oslobađanje od okupacije. Neki od istaknutih bardova političih nauka, poput Džona Miršajmera, vjeruju da je trenutno 95% svjetske javnosti protiv Izraela i na strani Palestine. U različitim državama poput Irana, Afganistana i Iraka, nakon uspjeha otpora narod je organizovao proslave i veselja.
Faktori koji proizlaze iz dugoročnih posljedica:
Operacije Oluja Al-Aksa imaju dugoročan i opstojan bilans i potencijal u regionu Bliskog istoka.
Uzrokovane su transformacije u geopolitičkoj perspektivi te će imati utjecaja na buduće sukobe i saveze, što će dodatno jačati snagu otpora.
Faktori koji idu u prilog tome su: 1. Raspad tvrđave izdržljivosti cionista i prikazivanje stvarne snage izraelske vojske. Neki od izvora navode da je početkom operacije Oluja Al-Aksa Hamas ušao duboko na okupirane teritorije do mjere da neprijatelju nije ostavio prostora za odlučivanje. Okupirane teritorije, uprkos tvrdnjama zvaničnika iz Tel Aviva, više liče na tvrđave od pijeska i šanse za upad su izgledne.
2. Bitna stvar jeste da nakon udarca Hamasa izraelska vojska u roku od nekoliko sati poziva sve svoje rezerviste, što pokazuje nesposobnost Izraela da komanduje simetričnim ratovanjem na bojnom polju. Jasno je da su rezultati ove operacije preokrenuli odnose snaga u regionu u korist otpora.
Odgađanje i slabljenje “Abrahamskog sporazuma” i jačanje saradnje sa osovinom otpora:
Operacije Oluja Al-Aksa test su za arapske države i muslimanske narode.
Narodi u regionu pružaju mnogo veću podršku Palestini nego njihove vlade i uvijek su stajali iza palestinskog ideala. Protekle operacije su opomena od strane boraca Hamasa kompromitovanim Arapima da je “Abrahamski sporazum” osuđen na propast te da normalizacija odnosa sa cionističkim režimom ne može Izraelcima garantovati sigurnost.
Popularnost Hamasa:
Istaknuta i jedinstvena uloga palestinske nacije u u suprostavljanju tlačenju i agresiji kroz historiju jasno daje do znanja kolika je trenutna popularnost Hamasa među Palestincima. Jačanje pozicije pokreta Islamski džihad, kao druge najsnažnije frakcije otpora na sceni u Palestini, ustrajnost naroda Gaze i njihovo odbijanje da napuste svoju zemlju i otpor naspram cionističkog režima, jedinstvo palestinskih hrišćana sa narodom i islamskim pokretima otpora u borbi protiv okupacije, sve su to jasni pokazatelji jačanja snage otpora u Palestini.
Ekskluzivno PISjournal