PISjournal – Masovno i nemilosrdno izraelsko masakriranje djece i žena u Gazi u posljednjih sedam mjeseci potaknulo je svjetsku zajednicu da donese svoju konačnu odluku da se bar na neki način suprotstavi izraelskom režimu. članica
Nakon usvajanja rezolucija o prekidu vatre i podizanja optužbe za ratne zločine Međunarodnom krivičnom sudu (ICC), svjetska zajednica je otkrila svoju posljednju kartu u znak podrške Palestini.
Generalna skupština UN-a usvojila je u petak rezoluciju kojom se podržava punopravno članstvo Palestine u UN-u.
Za ovu rezoluciju glasale su 143 zemlje dok je 25 zemalja bilo suzdržano, a 9 zemalja je glasalo protiv. Prema nacrtu rezolucije kojeg su predstavile Palestina i arapske zemlje, država Palestina ispunjava uslove za članstvo u Ujedinjenim nacijama prema članu 4. Povelje UN-a, te bi stoga trebala biti primljena. Ova rezolucija poziva Vijeće sigurnosti da razmotri ovo pitanje kako bi pozitivno glasalo za prihvatanje Palestine u članstvo.
Prema ovoj rezoluciji, Generalna skupština odlučuje da li će palestinska vlada učestvovati na sastancima i radu Generalne skupštine i međunarodnim konferencijama koje se održavaju pod njenim pokroviteljstvom.
Osim toga,ova rezolucija naglašava pravo palestinskog naroda na samoopredjeljenje, uključujući posjedovanje vlastite nezavisne države. Također poziva međunarodnu zajednicu da uloži obnovljene i koordinisane napore za okončanje izraelske okupacije koja je započela 1967. godine i za postizanje pravednog, održivog i mirnog rješenja palestinskog pitanja i izraelsko-palestinskog sukoba u skladu s međunarodnim pravom.
Obrazlažući svoje glasanje o nacrtu rezolucije, predstavnici država članica dali su izjave, od kojih većina ukazuje na činjenicu da Palestina zaslužuje status punopravne članice UN-a zbog pridržavanja standarda koji su neosporni. Pravo palestinske nacije da odlučuje o svojoj sudbini usred pokušaja njenog uništenja u napadu Izraela na pojas Gaze i Zapadnu obalu, prisilno raseljavanje, konfiskaciju zemlje i proširenje naselja je obavezno, navodi se u rezoluciji.
Historijsko glasanje Generalne skupštine Ujedinjenih nacija zapravo je pokazalo jedno novo lice ove organizacije. Palestinske grupe vide ovo kao rezultat otpora izraelskoj okupaciji. Na suprotnoj strani, izraelski izaslanik pri UN-u Gilad Arden, bijesan rezolucijom, u demonstraciji svoje arogancije stavio je Povelju UN-a u sjeckalicu papira, tvrdeći: “Ova bestidna organizacija odlučila je nagraditi današnje naciste pravima i privilegijama, a ja sam zgrožen onima koji ubijaju svakog jevrejskog muškarca, ženu i dijete.”
Reagirajući na rezoluciju, izraelski ministar vanjskih poslova Israel Gantz opisao ju je “smiješnom” i “nagradom” pokretu otpora Hamasa.
Palestina je trenutno posmatrač koja nije članica, ali traži članstvo od 2011. godine, a na najnoviji diplomatski potez SAD su prošlog mjeseca stavile veto u Vijeću sigurnosti. Zahtjev za članstvo u UN kao punopravni član prvo mora odobriti 15 članica Vijeća sigurnosti, a zatim i Generalna skupština. SAD su najveća prepreka uspostavljanju nezavisne palestinske države i njenom članstvu u UN-u, a i ovaj put je malo vjerovatno da će rezolucija Generalne skupštine moći sigurno proći veto Washingtona u Vijeću sigurnosti. Ovo pitanje je otvoreno izjavio Robert Wood, predstavnik SAD u Ujedinjenim narodima, i rekao da ako se zahtjev Palestine za punopravno članstvo ponovo predstavi Vijeću sigurnosti nakon nedavne rezolucije GS UN, rezultat se neće promijeniti.
Prava i privilegije koje će Palestina dobiti članstvom u UN
Generalna skupština UN-a će Palestincima dodijeliti dodatna prava i privilegije poput mjesta među članovima Generalne skupštine počevši od septembra ove godine, iako oni i dalje neće imati pravo glasa u ovom tijelu.
Iako je dug put do ostvarenja sna o formiranju nezavisne palestinske države, ako Vijeće sigurnosti odobri rezoluciju Generalne skupštine, Palestina će imati prava da govori u svoje ime ili u ime svojih grupa u sastancima UN-a.
Osvajanjem mjesta u UN-u, Palestinci mogu predstavljati rezolucije, prijedloge i amandmane u svoje ime ili u ime drugih grupa u sistemu UN-a. Ako rezolucija bude usvojena, Palestinci će moći učestvovati na sastancima na visokom nivou i međunarodnim konferencijama, jer imaju pravo glasa.
Punopravno članstvo Palestine promijenit će pravila mirovne igre u zapadnoj Aziji jer Palestinci s članstvom u UN-u neće morati moliti SAD ili druge zemlje da ostvare svoja prava, a legalni palestinski izaslanik u UN-u može praktično i direktno podržati palestinska prava i nema potrebe za posrednicima.
Također, priznanje Palestine od strane Ujedinjenih naroda čini je sposobnom da se suoči s nezakonitim akcijama izraelske okupacije i pomogne u jačanju međunarodnog konsenzusa protiv okupacije. Uostalom, ako se izraelska okupacija Palestine nastavi, to će biti priznato kao čin agresije na drugu članicu Ujedinjenih naroda, a članice UN-a mogu se ozbiljno suprotstaviti izraelskom režimu i donijeti rezolucije protiv njega. Palestinski izaslanik također može biti član relevantnih UN-ovih komiteta i tijela i davati glasanje i prijedloge.
Lopta je sada na američkom terenu
Iako, s pravne tačke gledišta, punopravno članstvo Palestine u UN-u mora proći kroz Vijeće sigurnosti i SAD neće dozvoliti takvu rezoluciju, s političkog aspekta, to će biti velika glavobolja za Tel Aviv i njegovog ključnog saveznika Washington.
Većinska podrška članica UN Palestini pokazuje da se nakon rata u Gazi i genocida od strane izraelskih snaga pojačao val globalnog bijesa protiv izraelskog režima i to će značiti dalju izolaciju Tel Aviva na svjetskoj sceni.
Uglavnom uvredljivo ponašanje izraelskog izaslanika pri UN-u pokazalo je svima da Izraelci ne poštuju međunarodne zakone i odluke i da će Izrael u budućnosti vjerovatno biti ekskomuniciran od strane mnogih zemalja.
Osim toga, arapske zemlje, koje su posljednjih godina preduzimale korake ka normalizaciji odnosa s izraelskim režimom, sada su shvatile da im prijateljstvo sa režimom ubijanja djece neće donijeti ništa osim poniženja i saučesništva u ubijanju Palestinaca. . Stoga će, s obzirom na podršku 143 zemlje članice UN-a za članstvo Palestine, ova rezolucija natjerati pomirljive arapske vladare da preispitaju svoju politiku. članica
Također, s obzirom na odlučno glasanje GS UN-a i veliku podršku palestinskom članstvu u UN-u, sada je lopta na sudu UN-a da pokaže da li zaista poštuje svjetske odluke. Ako Washington ponovi veto, on zapravo ismijava međunarodne odluke. To bi značilo da će međunarodna zajednica vidjeti SAD kao saučesnika u izraelskim zločinima na okupiranim teritorijama i sigurno više neće podržavati Washington u UN-u, jer mnoge zemlje nisu podržale antirusku rezoluciju o ratu u Ukrajini koju podržava Amerika. . Drugim riječima, SAD i Izrael će biti izolovani i neće moći računati na svoje bliske partnere da ostvare svoje ciljeve.
Podmlađeno nastojanje za punopravno članstvo Palestine u UN dolazi kada je genocidni izraelski rat u Gazi doveo do izražaja 75-godišnji izraelsko-palestinski spor. Možda je ono što se dogodilo sa zločinima u Gazi u proteklih sedam mjeseci i genocidnim ratom navelo mnoge zemlje da preispitaju svoje stavove, uključujući i glasanje u UN-u, o Palestini. Dakle, vrijeme je da međunarodna zajednica donese konačnu odluku o okončanju ovog dugogodišnjeg spora. U međuvremenu, bilo kakva opstrukcija SAD-a takvim međunarodnim naporima samo će produžiti krizu u regionu i svijetu, a najveće žrtve će biti Izraelci i Amerikanci koji prkose zahtjevima međunarodne zajednice.
Ekskluzivno PISjournal