PISjournalSredinom druge polovine 20. stoljeća dogodio se veliki događaj koji je promijenio geometriju tadašnjeg bipolarnog međunarodnog sistema i podigao novi civilizacijski glas savremenom čovječanstvu usred dva sukobljena diskursna fronta – komunizma i liberalizma.revolucije

Značajan događaj o kojem govorimo jeste Islamska revolucija u Iranu, koju je predvodio imam Homeini. Od samog početka, imam Homeini je imao za cilj da služi kao glasnik vjerskih moralnih vrijednosti, antiimperijalizma, dostojanstva, samopouzdanja, upravljanja usmjerenog na pravdu i težnje za neovisnošću.

Uzimajući inspirativan pristup, imam Homeini je pokazao da volja ljudi i vjerovanje u božanske uzroke mogu pobijediti svu vojnu i političku snagu imperijalističkih sila.

Ova inspiracija učinila je pobjedu Islamske revolucije 1979. prekretnicom u političkim zbivanjima i islamskom otporu u regionu. 

Ova revolucija, koja je trijumfirala bez obzira na vojnu dominaciju represivnog Pahlavijevog režima i punu podršku SAD-a, inspirisala je islamske pokrete otpora koji su se digli u borbu protiv okupacije i hegemonije izraelskog režima.

Grupe poput Hezbollaha u Libanu, Hamasa i Islamskog džihada u Palestini i Ansarullaha u Jemenu imale su koristi od učenja i strategija ove revolucije i krenule na put otpora naglašavajući nezavisnost, otpor, oslanjanje na moć naroda i vjerska učenja.

Sada,Islamska revolucija dostiže svoju četrdeset i šestu godinu sa velikom snagom, uprkos svim pritiscima i izazovima neprijatelja u protekle četiri decenije i poklopila se s porazom  Izraela i pobjedom velikog otpora Palestinaca i njihovih saveznika – Jemena i Libana.

Islamska revolucija i grupe otpora: od ideološke konvergencije do praktične podrške

Jedan od temeljnih stubova i temeljnih ciljeva diskursa otpora koji proizilazi iz Islamske revolucije je suprotstavljanje izraelskom režimu i, shodno tome, podrška palestinskom i nepalestinskom otporu koji idu ovim putem.

U prvim danima pobjede Islamske revolucije, ambasada izraelskog režima u Teheranu je zatvorena, a na njenom mjestu otvorena je ambasada Palestine. Također, imam Homeini je historijskim i trajnim potezom nazvao posljednji petak svetog mjeseca Ramazana Danom Kudsa kako bi postavio podršku palestinskoj stvari kao vjersku i političku dužnost za sve muslimane u svijetu.

Ubrzo nakon toga, Iran je odigrao ključnu ulogu u opremanju i obuci palestinskih snaga uspostavljanjem snaga Kuds i širenjem mreža otpora.U tom periodu islamske grupe otpora ponovo su podigle zastavu oružane borbe, koja je bila napuštena zbog sklonosti nekih palestinskih pokreta kompromisnim sporazumima u Oslu i Camp Davidu, i na taj način rođeno je briljantno poglavlje u historijskoj borbi palestinskog naroda protiv okupacije, koje je potaknuto novim načinom ratovanja protiv okupacije – rakete i izgradnja složene mreže tunela.

Hamas i Islamski džihad koji su prepoznati kao snage otpora, inspirisani su Islamskom revolucijom Irana. Ova inspiracija dovela je do toga da se palestinski otpor, koji je ranije imao nacionalističku prirodu zbog utjecaja nacionalističkih i marksističkih ideologija,preporodi istaknutim ličnostima kao što su šejh Ahmad Yassin, Abdulaziz al-Rantisi i Fathi Shaqaqi.

Ovaj model usvojen je i u Libanu. Nakon okupacije Libana 1982. godine, Islamska revolucija u Iranu i uspješno vodstvo imama Homeinija odigrali su ključnu ulogu u usmjeravanju misli i ideja osnivača Hezbollaha kao što su šejh Sobhi Tufili, Sejjid Abbas Mousavi i Ibrahim Amin. Libanski Hezbollah, koji je nastao pod utjecajem učenja Islamske revolucije, uspio je stvoriti silu otpornu na izraelsku okupaciju koristeći model imama Homeinija.

Osamdesetih godina prošlog stoljeća, osnivači Hezbollaha su uspostavili bliske veze s vođama Islamske revolucije u Iranu, koja je igrala važnu ulogu u formiranju i razvoju čove organizacije.

Sejjid Hassan Nasrallah,generalni sekretar Hezbollaha, prvi put je otputovao u Iran 1981. ili 1982. godine i sastao se sa imamom Homeinijem. Godine 1986. on i drugi članovi Hezbollaha su se ponovo susreli s Imamom Homeinijem. Njegov posljednji susret sa Imamom Homeinijem bio je nekoliko mjeseci prije njegove smrti, tokom sukoba između Amal pokreta i Hezbollaha.

Lideri Hezbollaha uvijek su isticali da slijede liniju mišljenja imama Homeinija. Nasrallah je u vezi s tim rekao: “Po našem mišljenju, imam Homeini je vjerski autoritet, imam i vođa u svakom smislu. On je simbol revolucije protiv tirana, arogantnih moći i autoritarnih režima.”

Godine 1982. nakon što je Izrael napao Liban,formiran je Hezbollah. Sa ideologijom sličnom Islamskoj revoluciji i Nasrallahovim vodstvom, ova grupa je postala jedan od glavnih političkih i vojnih igrača u Libanu.

Uz podršku Irana, Hezbollah je uspio natjerati Izrael da se povuče iz južnog Libana 2000. Također, u 33-dnevnom ratu 2006. godine, Hezbollah je zaustavio napredovanje izraelske vojske koristeći moderno oružje i taktiku. Hezbollah sada ima arsenal projektila kratkog i srednjeg dometa i bespilotnih letjelica, koji su u stanju da pogode duboko u teritoriju Izraela.

Još jedna islamska zemlja u kojoj je sjeme diskursa otpora zasađeno pobjedom Islamske revolucije i sada izraslo u snažno drvo je Jemen. Jemenski pokret Ansarullah snažno je inspirisan duhom imama Homeinija u borbi za nezavisnost i otpor.

Hussein Badr al-Din al-Houthi, sin Badr al-Din al-Houtija, istaknutog jemenskog zejdijskog vođe, otputovao je u Iran 1980-ih. Tokom ovog putovanja, koje je trajalo oko 18 dana, susreo se sa iranskim i iračkim akademskim ličnostima i bio je pod utjecajem Islamske revolucije i ličnosti imama Homeinija.

Nakon povratka u Jemen, al-Houthi je, zajedno sa grupom mladih Zejdija, 1990. godine osnovao organizaciju pod nazivom “Al-Shabab al-Mu’min” (Vjerujuća omladina). Cilj ove organizacije je bio da se fokusira na mlade ljude i udalji ih od destruktivnih misli i da se suprotstavi uticaju vehabizma među Zejdijama.

Ova organizacija je kasnije preimenovana u Ansarallah i postala je jedan od najvažnijih političkih i vojnih pokreta u Jemenu. Inspiriran Islamskom revolucijom u Iranu i mislima imama Homeinija , Ansarallah se borio protiv stranog utjecaja i branio prava Zejdija. Po Ansarallahovom mišljenju, nema važnijeg ili sveobuhvatnijeg pitanja od palestinskog cilja i odbacivanja američke hegemonije, pa su na osnovu toga podigli parole poput “Allahu Ekber, smrt Americi, smrt Izraelu i neka islam pobijedi.”

Generalno gledajući,ovo su najvažnije zajedničke karakteristike inspiracije grupa otpora Islamskom revolucijom:

Vjerovanje u oružanu borbu protiv okupacije: Poput iranske revolucije koja inzistira na tome da nema kompromisa s tiranijom, ove grupe smatraju da je oružana borba najbolja opcija protiv izraelske okupacije, bez obzira na vojnu nadmoć Tel Aviva.

Oslanjanje na moć vjere i Božiju pomoć : Osnovna razlika revolucija zasnovanih na monoteizmu u odnosu na druge je u tome što vođe ovih revolucija svoju revoluciju smatraju orijentiranom na dužnost, a ne rezultatom. Jedan od faktora za koje možemo sugerirati da su inspirirani Islamskom revolucijom Irana je monoteistička priroda grupa otpora.

Razvoj oružja i raketne moći: Inspirirane iskustvom Irana i Hezbollaha, ove grupe su uspjele razviti svoju vojnu moć i preokrenuti stvari na bojnom polju u svoju korist.

Oslanjanje na narodne snage i društvenu mobilizaciju za otpor: Baš kao što se Islamska revolucija oslanjala na podršku narodnih masa za pobjedu,ove grupe također imaju podršku palestinskog naroda ali i drugih naroda u svijetu.Prisjetimo se samo višemilionskih demonstracija u svijetu kojim se davala podrška palestinskoj borbi.

Operacija Al-Aksa Oluja je utjelovljenje diskursa Islamske revolucije

Dana 7. oktobra 2023. godine, veliki napad potresao je okupirane palestinske teritorije, region i svijet.

Operacija Oluja Al-Aksa uspjela je na neviđen način uzdrmati sve temelje izraelskog režima, a Palestinci su, bez pomoći bilo koje arapske zemlje, uspjeli nanijeti Izraelu najveći poraz srušivši prestiž koji je uživao.

Ova operacija je pokazala uspješnu upotrebu borbenih strategija imama Homeinija od strane grupa otpora. Operacija je dokazala lažnost mita o nepobjedivosti izraelske vojske i pokazala da se oslanjanjem na vjeru, volju i precizno planiranje može pobijediti neprijatelj koji posjeduje veću vojnu moć.

Zaključak

Islamska revolucija je predstavila moderan model otpora koji počiva na oslanjanju na snagu vjere i odlučnost naroda u borbi dobra sa zlom. Ovaj model je bio ukorijenjen među grupama otpora u regionu i podržao je antiizraelsku borbu. Hezbollah, Hamas, Islamski džihad i Ansarallah su primjeri grupa koje su podigle otpor na nivoe koje neprijatelj nije mogao ni zamisliti koristeći učenja i strategije Islamske revolucije. Bez ikakve sumnje, naslijeđe imama Homeinija u borbi protiv ugnjetavanja i imperijalizma ostaje inspiracija za borce za slobodu širom svijeta.

Ekskluzivno PISjournal