PISjournal – Međunarodni krivični sud (sud u Hagu) izdao je nalog za privođenje i hapšenje izraelskog premijera Benjamina Natanjahua i bivšeg ministra odbrane Joava Galanta, pod optužnicom da su počinili ratne zločine i zločine protiv čovječnosti, koristeći pritom izgladnjavanje kao oružje protiv naroda Gaze.
Istovremeno je aktuelna i tužba Južnoafričke Republike Međunarodnom sudu pravde (ICJ) zbog izraelskog kršenja Konvencije o genocidu te je sud povodom ove tužbe izdao nekoliko privremenih naloga i još uvijek nije iznio konačan stav.
Izraelske vlasti i Natanjahuov ured bijesno su reagovali na poslednju odluku te su sa velikom pompom Sud u Hagu i druge međunarodne organizacije optužili za antisemitizam, a sve optužbe okarakterisali nezakonitim.
Iako je odluka stigla sa zakašnjenjem od 14 mjeseci, jer to nakon neviđenog genocida cionističkog režima u Gazi teško može pomoći potlačenim i okupiranim stanovnicima ovog područja, ipak se radi o prvom međunarodnom nalogu za hapšenje dva visokopozicionirana izraelska dužnosnika. Stoga ona ima veliki značaj iz nekoliko perspektiva…
Prvi značaj je taj što nalog dolazi nakon brojnih zatomljenih međunarodnih rezolucija, na koje je stavljen veto, a vezane su za okupaciju palestinskih teritorija, nemilosrdne i obimne pokolje i ubistva, te druge zločine poput izgradnje zida razdvajanja.
Značaj naloga je izuzetno velik i zbog toga što na teret vodećim ljudima cionističkog režima stavlja velike, dosad neviđene optužbe. Ovaj akt suda se može okarakterisati “olujnim udarom zakona” na politički ugled Izraela u svijetu. Narušen je položaj kojeg je ovaj režim godinama nastojao održati putem poluga moći, uz asistenciju organizacija za ljudska prava i preko mainstream medija kojim su kreirali javno mnijenje u skladu sa svojim interesima.
Stoga se nalog suda, vremenski usklađen sa demonstracijama koje se u zemljama širom svijeta održavaju protiv neljudskih zločina izraelskog režima, može smatrati bitnim faktorom u formiranju anticionističkog pokreta u međunarodnom javnom mnijenju.
Otvara se mogućnost da netipični primjeri samoproklamovanih ljudskih prava djelomično povrate svoj istinski smisao kako bi se kontradiktornosti vezane za ljudska prava bar naizgled uklonile.
Sa druge strane, države koje pružaju potporu zločinačkom režimu sada se nalaze u kontradikciji između podrške Izraelu i odluka međunarodnih pravnih instanci za ljudska prava, koje su sami oformili i koristili po pitanjima tužbi o kršenju ljudskih prava. Te zemlje su sada primorane da prihvate i sprovode odluke suda. U prilog tome idu javne podrške za sprovođenje sudskih odluka koje dolaze od strane država kao što su: Velika Britanija, Kanada, Italija itd.
U suprotnom, navedene zemlje našle bi se u poziciji da se okrenu protiv odluka institucije koju su same oformile radi zaštite prava nacija.
U stvarnosti, ono što odluku suda čini izuzetno zanimljivom sa jedne strane je međunarodna osuda Natanjahua, koji je u konstantnom gardu distanciranja od različitih zločina i istovremenom nastojanju da Palestince prikaže kao zločince. Sa druge strane, nikada nije bio izraženiji glas želje za pravdom palestinskog naroda, i to baš u svijetu pod kontrolom imperijalističkih medija koji konstantno teže da pod krinkom antisemitizma svjetskoj javnosti isporuče sliku civilizovanog i nevinog lica izraelskog režima.
Od velike važnosti je obratiti pažnju i na neviđeni otpor naroda i boraca Palestine nakon realizacije operacije „Oluja Al-Aksa“. Ova operacija je uzrokovala da svima postane vidljivo nasilničko i nemilosrdno lice cionističkog režima, uprkos šutnji međunarodnih institucija. Svjetski poredak formiran u vremenu modernog čovjeka stavljen je pred ozbiljne izazove i primoran na izdavanje presuda.
Dodatna zanimljivost vezana za pomenutu sudsku odluku Međunarodnog suda pravde je ta što će izraelske saveznike staviti na paradoksalnu klackalicu podrške i osude. Saveznici režima će u slučaju finansijske i vojne podrške biti optuženi za potporu ratnim zločincima. Nakon ove sudske odluke saveznicima i lobijima će odbrana Izraela biti znatno otežana u odnosu na raniji period.
Ekskluzivno PISjournal