Amela Keserović Polić
Autorica je novinarka u redakciji Forbes Bosna i Hercegovina s dugogodišnjim iskustvom u printanim i online medijima u zemlji.
PISjournal –Bosna i Hercegovina, iako suočena s mnogim izazovima, ima značajan potencijal za privlačenje direktnih stranih investicija.
Zemlja se nalazi na strateškom položaju u Jugoistočnoj Evropi, sa blizinom tržišta Evropske unije, što je čini atraktivnom za investitore. Pored toga, BiH nudi relativno niske troškove radne snage kao i prirodne resurse. Međutim, nivo direktnih stranih investicija u BiH varira, i uglavnom je niži u poređenju s drugim zemljama u regionu. Razlozi za to svakako su i političke prilike, odnosno ambijent kakav se kreira u javnom prostoru koji ne ostavlja mnogo prostora za optimizam za ulaganja.
Nozozemska u top tri investitora
Ipak, u poslednjih nekoliko godina, primjetan je porast interesa stranih investitora, naročito u sektorima poput energetike, nekretnina, turizma, i proizvodnje. Iz posljednjeg statističkog istraživanja koje je objavila Centralna banka BiH (CBBiH) vidljivo je da su strane investicije u 2023. godini bile za 378 miliona KM veće (1,89 milijardi KM) nego u 2022. godini, kada su iznosile 1,52 milijarde KM.
Posebno je zabilježen kontinuirani rast reinvestirane zarade postojećih firmi sa stranim kapitalom, a u 2023. godini povećanje je primjetno i u vlasničkim udjelima, kao i u ulaganjima u obliku ostalog kapitala.
U BiH najviše kapitala stiglo je iz Rusije, Srbije i Nizozemske. Rusija je prednjačila s ulaganjima od 376,3 miliona KM, dok je Srbija investirala 355,6 miliona KM, a Nizozemska 237,7 miliona KM.
Kada se posmatraju sektori, najveći obim investicija realiziran je u oblasti proizvodnje koksa i rafiniranih naftnih proizvoda, gdje je uloženo 362,4 miliona KM. Značajne investicije zabilježene su i u sektoru financijskih usluga (304,3 miliona KM) te u telekomunikacijama (288,9 miliona KM).
Ukupno stanje direktnih stranih investicija u Bosni i Hercegovini na kraju 2023. godine iznosilo je 19,42 milijarde KM. Ovaj iznos uključuje ne samo nova ulaganja, već i zadržanu dobit te rezultate poslovanja firmi u stranom vlasništvu. Najveći dio tih investicija dolazi iz Hrvatske (2,80 milijardi KM), što čini 14,4 posto ukupnih stranih investicija, zatim iz Srbije (2,68 milijardi KM) i Austrije (2,67 milijardi KM).
Koliko i gdje BiH investira
Sektorski posmatrano, najviše stranih investicija je zabilježeno u financijskim uslugama (3,73 milijarde KM), telekomunikacijama (2,02 milijarde KM) i trgovini na veliko (1,84 milijarde KM).
Kada je riječ o ulaganjima BiH u inozemstvu, prošle godine zabilježen je značajan rast od 133,3 posto, te su iznosila 206,4 miliona KM. Bh.kapital u najvećoj mjeri odlazio je u Sloveniju (66,9 miliona KM), Hrvatsku (38,2 miliona KM) i Srbiju (28,8 miliona KM). Po komponentama ulaganja, 104,5 miliona KM odnosi se na vlasnički kapital, 47,0 miliona na zadržanu zaradu, dok je 54,8 miliona KM uloženo u ostale oblike kapitala.
Na kraju 2023. godine, ukupna ulaganja iz BiH u inozemstvo iznosila su 1,551,8 miliona KM, što predstavlja povećanje od 14,5 posto u odnosu na kraj 2022. godine. Hrvatska i dalje ostaje najznačajnija destinacija za investicije iz BiH, s ukupnim stanjem ulaganja od 554,1 milion KM, dok su Crna Gora i Srbija slijedeće po važnosti, s uloženih 264,8 miliona, odnosno 232,2 miliona KM.