Promjena američkih prioriteta, razlog je povlačenja vojske iz Afganistana- Osvrnuvši se na neuspjeh Washingtona u realiziranju svojih ciljeva tokom dvije decenije prisustva u Afganistanu, profesorica sa Univerziteta Georgetown, kao jedan od glavnih razloga povlačenja američkih trupa iz Afganistana navela je promjenu prioriteta Washingtona tokom Bidenove administracije.

„Sjedinjene Države se bave Afganistanom već 20 godina, ali se nije  ostvarilo naivno očekivanje da će se ova zemlja nakon 20 godina transformirati u jednu demokratsku državu“, istakla je Shirin Hunter, misleći na povlačenje američkih trupa u trenutnoj situaciji, uprkos upozorenjima da nije vrijeme za to.

Ova analitičarka bliskoistočne problematike istaknula je kako je tokom ove dvije decenije došlo do pomaka u nekim sferama, kao što je pozicija žena, te dodala: „Amerika je tokom dvije decenije prisustva u Afganistanu pretrpjela velike ljudske i materijalne žrtve, i već je neko vrijeme kako američki narod i intelektualci zahtijevaju od vlade da se povuku iz dešavanja i promjena koje ne ostavljaju direktnog traga na američku sigurnost.

Hunterova je istakla kako je i administracija Bidena došla do ovog zaključka i vjeruje da bi američke trupe trebale napustiti područje gdje njihovo prisustvo nije potrebno. Profesorica na Univerzitetu Georgetown kazala je: „Washington se sada suočava sa drugim izazovima na Tihom okeanu, dijelom i zbog napora Kine da međunarodno proširi svoj utjecaj.

Kao rezultat ovih procjena, Sjedinjene Države povukle su svoje snage iz Afganistana kako bi ih vjerovatno rasporedile na druga podrušja.“ Hanterova je istakla: „Stoga su američki neuspjeh da ostvare ono što su tražili u Afganistanu i novi prioriteti Bidenove administracije doveli do povlačenja Amerike iz Afganistana.“

Pojava drugih terorističkih skupina u Afganistanu

Profesorica na Univerzitetu Georgetown Amerika, kao odgovor na pitanje zašto Sjedinjene Države nisu uspjele u borbi protiv terorizma, kada je to bila svrha njihovog napada na Afganistan, te i sada u ovoj zemlji postoje brojne terorističke skupine, je kazala: „Jedan od razloga zbog kojih su Sjedinjene Države napale na Afganistan jeste napad El-Qaede od 11. septembra 2001, na dva američka tornja, i s tog aspekta Amerika je uspjela da u izvjesnoj mjeri umanji utjecaj El-Qaede, ali nije uspjela iskorjeniti terorizam.“

„Al-Qaeda je možda bila oslabljena, ali su se u Afganistanu pojavile druge terorističke grupe poput ISIS-a“, istakla je.

Američko prisustvo u Afganistanu polučilo je neuspjeh

Ova analitičarka je također kazala: „ Stoga se može kazati da je američko prisustvo u Afganistanu polučilo neuspjeh premda je uspjeh postignut kada se radi o poziciji žena, ali je ovaj uspjeh ponovo doveden u opasnost, budući da su Talibani ponovo ojačali.

Ali je Amerika doživjela neuspjeh da Afganistan promjeni u jednu naprednu i jaku zemlju. Profesoricu na Univerzitetu Georgetown pitali su kako Biden nakon povlačenja trupa namjerava nastaviti partnerstvo sa vladom u Kabulu kada je Amerika nakon dvije decenije doživjela neuspjeh a afganistanski narod još uvijek teško živi, a imajući u vidu prisustvo drugih terorističkih skupina, i kako namjerava zaštititi manjine, žene i djevojke? Zar se ne radi o podvojenosti u Bidenovu ponašanju?“

Hunterova je kazala kako je u samoj Americi i među političkim dužnosnicima ovakva politika Bidenove administracije izložena kritici i oni kažu kako se ne može Afganistanski narod prepustiti samima sebi. „Činjenica da Sjedinjene Države kažu kako će i dalje učestvovati djelimično je utišavanje domaćih kritičara u Americi“, istakla je ova analitičarka na Univerzitetu Georgetown. Unutarnje razlike utiru put utjecaju svjetskih sila u Afganistanu Hunterova je podsjetila: „mnogi od afganistanskih problema su rezultat posebne strukture ove zemlje, čiji korjen nije samo u razlikama između etničkih, rasnih i vjerskih skupina, nego proistječe iz velikih ambicija i sebeljubivosti političara ove zemlje.“

Podsjetivši da su se te razlike produbile nakon sovjetske invazije Hunterova je rekla: „Unutrašnja neslaganja i nedostatak jedinstva u Afganistanu doveli su do toga da svjetske sile vrše utjecaj na ovu zemlju u različitim vremenima.“ „Afganistanski problemi imaju unutrašnje i regionalne korjene“, istakla je ova profesorica, te dodala: „1989 napisala sam članak u kojem sam kazala da treba vidjeti koje ciljeve ima Pakistan u Afganistanu? Talibani ne bi bili stvorei bez pomoći Pakistana, a afganistanski i pakistanski univerzitetski profesori u svojim knjigama i radovima ističu kako su Talibani stvoreni uz afganistansku potporu i saudijski novac.“

Ona je istakla: „Kada je formirana Afganistanska tvorevina priznale su je svega tri države: Saudijska Arabija, Pakistan i UAE.“

Jačanje regionalnog rivalstva i neophodnost posebnog iranskog pogleda na istočne granice

O posljedicama povlačenja američkih trupa i NATO-a iz Afganistana i mogućeg scenarija koji se analitzira, Hunterova je kazala: “Povlačenjem vojnih trupa iz Afganistana pojačat će se regionalno rivalstvo.“ „Ne mogu predvidjeti svijetlu budućnost za Afganistan jer će rješenje problema u Afganistanu biti teško, ali to ovisi o mjeri u kojoj afganistanska vlada može sarađivati na jedinstvenoj fronti“, istakla je ona. Hunterova je izrazila zabrinutost izbijanjem unutrašnjeg rata u Afganistanu te kazala kako je prirodno da će Iran u takvoj situaciji posvetiti više pažnje svojim istočnim granicama i svojim susjedima, nego ikad prije, jer je Afganistansko pitanje veoma složeno i osjetljivo.

Pisjournal