Pisjournal– Nigerijski šiitski vođa šejh Ibrahim Zakzaki i njegova supruga pušteni su 28. jula nakon šest godina zatvora gdje su podvrgnuti mučenju.Nigerijski sud oslobodio ga je svih optužbi i zaključio da nema opravdanja za njegovo držanje u zatvoru. Šejh Zakzaki uhapšen je u vojnoj raciji na njegovu kuću 13. decembra 2015.godine.

Nigerijska vojska je opravdala njegovo hapšenje tvrdnjom da su njegove pristalice pokušale atentat na načelnika štaba nigerijske vojske u regiji Zaria u središtu okruga, ali sada , sud je naložio puštanje šejha i njegove supruge na slobodu. Presuda suda bila je važna odluka na putu njegove pune oslobađajuće presude.

Zatvaranje šejh Zakzakija politički motivirano

Njegova potpuna oslobađajuća presuda i puštanje iz zatvora pokazali su da je hapšenje šejha Zakzakija od početka bilo politički motivirana odluka kao rezultat unutrašnje i strane zavjere da se sistemski suzbije nigerijski islamski pokret čiji je on bio vođa.

Drugim riječima, njegovo hapšenje rezultat je vladine anti-šiitske agende koja je imala stranu podršku. Saudijska Arabija i UAE očigledno su ohrabrili nigerijsku vladu da zatvori visokopozicioniranog šiitskog vođu. Značajan porast broja šiita u Nigeriji posljednjih godina je, s jedne strane, senzibilizirao vlasti u Abuji, a s druge strane izazvao reakciju reakcionarnih arapskih režima predvođenih Saudijskom Arabijom.

Nigerijski šiiti su najmnogoljudnija šiitska zajednica na afričkom kontinentu. Njihov broj stanovnika iznosio je oko 7 miliona u 2008. godini. Šejh Zakzaki je vodio Islamski pokret posljednjih 30 godina i inspiriran je Iranskom islamskom revolucijom 1979. godine.Nakon pobjede islamske revolucije u Iranu koja je uklonila monarhiju koju podržava Zapad i uspostavila Islamsku Republiku, Zakzaki je bio zaljubljen u razmišljanja za pravdu i slobodu imama Homeinija, a godinama kasnije otputovao je u Iran, a kada se vratio u Nigeriju kao imam, propovijedao je šiitski islam u državi Zarija Kaduna.

Izuzetan prijem prema njemu i njegovom učenju ostavio je radikale u Nigeriji u ekstremnom strahu od širenja njegovih misli. Zbog toga je nezakonito uhapšen krajem 2015. Tokom racije i protesta u njegovom pritvoru, vojska je ubila oko 500 šiita.

Protesti za puštanje šejha Zakzakija na slobodu.

 

Odluka u Abuji pomak ka bliskosti islamskih sekti

Šejh Zakzaki i njegovi sljedbenici očito su postali žrtve domaćih akcija i regionalnih zavjera. Potiskivanje vlade Nigerije i napadi na šiite nikada nisu čisto unutrašnji i iza njih su primjetne strane ruke. Dok šiitski nigerijski šiiti pružaju socijalne usluge, pomažu potrebitima i propagiraju toleranciju i miran suživot vjera i sekti u zemlji, tekfirske grupe poput Boko Harama, koje su ideološki povezane s ekstremističkim vehabijama za Saudijsku Arabiju, bile su umiješane u nasilje i terorističke akcije.

Dok islamski pokret postaje sve popularniji zbog svojih misli, Boko Haram sa svojim reakcionarnim mislima, posebno snažnim protivljenjem obrazovanju žena, suočava se s odbojnošću prema nigerijskom društvuU jačanju ideologije Boko Harama, Saudijska Arabija kao bastion vehabizma ima najveću ulogu, jer terorističke operacije grupe jasno predstavljaju velike izazove nigerijskoj vladi.

Ova situacija je od vlade zahtijevala reviziju njene očigledno pogrešne političke odluke o antipatiji prema šiitima, počevši od puštanja šejh Zakzakija. Presuda suda predstavlja izuzetno pozitivan korak ka bliskosti vjera i otvara put za njihov miran suživot. Odluka takođe može poboljšati bilateralne veze sa Islamskom Republikom Iran kao šiitskom zemljom.