Saeid Abedpour
Hapšenje tri visokopozicionirana člana kraljevske saudijske porodice pod optužbom za izdaju i pokušaj svrgavanja kralja Salmana i prestolonasljednika Mohammada bin Salmana je u prvi plan stavilo pitanje utrke za stjecanjem moći u ovoj zemlji. Prije više od dvije godine je Mohammad bin Salman uhapsio na desetine vjerskih službenika, prinčeva, ministara, biznismena i zatočio ih u hotelu Ritz u Rijadu. Ova dešavanja su bila dobra lekcija članovima kraljevske porodice kako se ne bi usudili pružiti potporu konkurentu Mohammada bin Salmana. Naravno, ljutiti princ je uspio da uzimajući svotu od 70 milijardi dolara od ovih bogatih zatočenika oslobodi sinove od svojih strica i tetke.
U petak su uhapšeni prinčevi Ahmad ibn Abdol-Aziz, Mohammad ibn Najef, bivši prestolonasljednik, i princ Navvaf bin Najef. Članovi kraljevske garde su u crnim odijela i sa maskama na licu upali u kuće spomenutih osoba i pravo iz kreveta ih odveli u pritvor. Ahmad bin Abdol-Azizi je jedan od posljednjih sinova koji su ostali iza utemeljitelja saudijske vlade Abdul-Aziza i veoma je poštovan među ostalim članovima vladajuće dinastije. Drugi uhapšeni, Mohammad bin Najef je posljednjih godina bio ključna ličnost saudijske vlasti u pitanjima sigurnosti. Prije nego što mu je prije tri godine iznenadno oduzeta pozicija prestolonasljednika kada je stavljen u kućni pritvor, kao ministar sigurnosti po mjeri Amerike imao je važnu ulogu u ugušivanju pobune al-Qaede i u ugušivanju ši’ita. Mohammad ibn Najef je dugi niz godina slovio kao ‘obavještajni mozak’ saudijske vlasti a njegova je uloga u regionalnim promjenama, kao što je Sadamov rat protiv Irana ili potpora antiiranskim grupama bila nezaobilazna.
Kako je Selman stario time je i utrka za saudijsku krunu i prijesto ulazila u opasniju fazu. Bitka se vodi unutar velike kraljevske porodice, i to između stričevića, a Najef, uprkos činjenici da se nalazi u kućnom pritvoru, zbog bliskih veza s Amerikancima predstavlja veoma opasan faktor za Mohammada bin Salmana. Užasni teror nad Khashogchijem po nalogu Mohammada bin Salmana je otvorio duboku ranu unutar kraljevske porodice koja može zarasti samo uklanjanjem Mohammada ibn Salmana. Kritičari mladog prestolonasljednika imaju zamjenu u princu Ahmedu i protesti mezadovoljnih Saudijaca 2018. u Londonu, u znak neslaganja s ratom u Jemenu, samo su doprinjeli produbljivanju razlika između dva princa koji se bore za moć.
Hapšenje ova tri nezaobilazna elementa kraljevske porodice pokazuju ili hrabrost ili strah Mohammada bin Salmana od konkurenata za prijesto i krunu. Do sada je tokom proteklih godina uhapšeno na desetine vjerskih lidera, prinčeva, biznismena i intelektualaca, a mnogi od njih su bili nadzirani, ali nisu bili optuživani za pokušaj svrgavanja. Prinčevi Ahmad i Mohammad bin Najef, dva važna takmaca, su nakon terora nad Khashogchijem nastavili sa prikrivenim aktivnostima protiv Mohammada bin Salmana, kao što je održavanje veza s američkim dužnosnicima; ili protivljenje politici Rijada vezano za nastavak rata u Jemenu, što se smatra dovoljnim da se optuže za pokušaj svrgavanja. Ali, ukoliko ove optužbe na račun važnih članova kraljevske porodice ne budu utemeljene na dokazima u Saudijskoj Arabiji bi moglo doći do krvave utrke za vlašću. Mnogi prinčevi i članovi kraljevske porodice smatraju da je oduzimanje prestolonasljedničkog položaja od Najefa predstavljalo politički puč. Mohammad bin Salman nakon smrti oca nema poziciju za obavljanje vlasti. U svemu tome Mohammad ibn Salman uživa snažnu potporu Trumpa i Netanyahua i budućnost saudijskih promjena u izvjesnoj mjeri će ovisiti o američkim predsjedničkim izborima. S druge strane, Mohammad bin Salman nema moć da kazni prinčeve Ahmada ili Mohammada ibn Najefa a svaki veći pritisak bi mogao izazvati puč u Saudijskoj Arabiji kao jednoj ozbiljnoj mogućoj opciji.
Mohammad bin Salman sadašnji prestolonasljednik je ovim hapšenjima započeo proces čišćenja saudijske porodice, a protiv svojih stričevića. Mohammad bin Salman namjerava da prije zasjedanja skupine G20 u Rijadu, novembra ove godine, objavi preuzimanje krune.
Ibn Salman neće čekati smrt oca kako bi objavio preuzimanje prijestolja jer prisustvo oca osigurava legalitet njegovoj vladavini. Stoga Mohammad bin Salman želi iskoristiti zasjedanje G20 kao platformu na kojoj će objelodaniti svoje stupanje na saudijski prijesto.