PISjournalDok SAD pokušavaju da održe svoje tradicionalne saveznike na Bliskom istoku i  i očuvaju svjetski poredak kojeg su stvorili i u tu svrhu pribjegavaju raznim trikovima, čini se da su njihovi rivali Rusija i Kina djelovali uspješnije i uspjeli da privuku druge zemlje na svoju stranu.   Emirata Emirata Emirata

Rusko-kineski napori da se stvori novi svjetski poredak koji počiva na multipolarnoj strukturi koja predstavlja prijetnju američkoj globalnoj hegemoniji povećali su konvergenciju istočnih sila sa drugim zemljama.

UAE, koji se ponaša u skladu sa diktiranom američkom politikom, sada pokušava da preispita svoju politiku kako bi se najbolje uklopio u nova geopolitička dešavanja. S tim u vezi, Associated Press, pozivajući se na dokumente američkog Ministarstva odbrane, izvijestio je da je Abu Dhabi produbio svoju obavještajnu saradnju sa Moskvom. Uprkos činjenici da su se Amerikanci uzdržali od komentarisanja dokumenta, Emirati su odbacili bilo kakvu saradnju sa obavještajnim aparatom i u saopštenju naveli da njegovi zvaničnici nisu vidjeli dokument koji je procurio i da su tvrdnje iz Pentagonovih dokumenata “lažne.”

Znaci rusko-emiratske saradnje

Iako UAE zvanično odbacuje tvrdnje o obavještajnoj saradnji sa Rusijom, postoje znakovi koji upućuju na to da je stvarna slika na terenu drugačija. Naravno, Sjedinjene Države to nikada ne smiju javno priznati jer bi takvo priznanje da dojučerašnji američki saveznik na Bliskom istoku sada pruža ruke Rusiji i Kini, ozbiljno naštetilo ugledu kojeg SAD uživaju još od vremena nakon završetka Hladnog rata.

Kako AP navodi,sredinom januara ruski FSB (nasljednik bivšeg sovjetskog KGB) i emiratska tajna služba su dogovorili saradnju na obavještajnom polju kako bi naštetili američkim interesima u tom regionu. Washington je naravno zabrinut no krije svoju zabrinutost od očiju javnosti.

Stvari ne idu na dobro po SAD u regiji Bliskog istoka jačanjem Rusije i Kine. A ugled im je dodatno narušio i kukavički bijeg iz Afganistana, kao i pojava dedolarizacije u kojoj zemlje u svijetu odbacuju dolar kao valutu međunarodne trgovine i prihvataju druge, npr. kineski juan. Postoje i drugi znaci američkog kraja hegemonije, ali o njima nećemo pisati ovom prilikom. Vratimo se, dakle, na emiratsko-rusku obavještajnu saradnju.

Ranije spomenuti AP-ov izvještaj se završava zaključkom da su Emirati pristali na saradnju sa ruskom obavještajnom agencijom vjerovatno u nadi da će takav vid saradnje otvoriti vrata bolje i jače saradnje Abu Dhabija i Moskve u budućnosti. Jer novi, multipolarni svijet se rađa, američki unipolaritet polako zalazi, a bogatim arapskim monarhijama treba novi partner. Stoga, trebaju na vrijeme utrti put i uhvatiti voz.

Svakako, AP-ov dokument ne možemo uzeti kao apsolutno pouzdanu informaciju. Međutim, u posljednje vrijeme Washington sve češće priča o približavanju Moskve Abu Dhabiju. A ako je Washington zabrinut, onda to mora značiti da su stvari ozbiljne i da ne idu onako kako je Ujak Sam planirao.

Američke obajveštajne agencije su uspjele povezati Emirate i rusku vojnu grupu Wagner. Grupa Wagner, za one koji ne znaju je ruska plaćenička paravojna grupa koja se sastoji od profesionalnih vojnika, ali i okorjelih kriminalaca koji za novac odlaze u vojne akcije tamo gdje ih pošalju. U svjetlu rata u Ukrajini, grupa Wagner je označena kao dosta kontroverzna i opasna grupa, a zapadni mediji su ih teretili i za ratne zločine. Američki obavještajci su 2020. godine tvrdili da su otkrili kako su Emirati finansirali grupu Wagner u borbama u Libiji na strani generala Halife Haftara.

U oktobru su tužioci u New Yorku podnijeli tužbu protiv dvojice Rusa koji su živjeli u Dubaiju da su bili dio operacije kojom je trebalo ukrasti podatke o vojnoj tehnologiji iz američkih kompanija.

Andreas Krieg, profesor na Kraljevskom koledžu u Londonu, nazvao je UAE najvažnijim strateškim partnerom za Rusiju i na Bliskom istoku i u Africi. Šef ruske vanjske obavještajne službe, Sergej Naryshkin, u 2020. godini održavao je redovne sastanke sa liderima Emirata u Dubaiju.

Prema Kristianu Ulrichsenu, ekspertu za Bliski istok na institutu Baker, UAE i Rusija dijele ista gledišta kada su u pitanju ključni konflikti na Bliskom istoku i Sjevernoj Africi. Rusija je, ne zaboravimo, prisutna u sukobima u Siriji, Jemenu i Libiji. Ovdje samo govorimo o ratnim žarištima. UAE su, također, pogotovo kada je u pitanju Jemen, imali svoje interese. UAE su očajnički trebali luku Hudejda u Jemenu, a Rusiji je trebalo pristanište u Adenu, za potrebe ruske ratne mornarice. Aden bi bio četvrta pomorska “stanica za odmor” za rusku mornaricu, na potezu od Sueckog kanala u Mediteranu do Arapskog mora. Ostale stanice su Aleksandrija, Akaba i Fudžarijah.

Također, kada je u pitanju kriza u Siriji, obje strane se uskladile svoje stavove. Emirati su, naime, priznali legitimitet vlade predsjednika Assada, a zajedno su podržali i ofanzivu Haftara u Libiji.

Odnosi Abu Dhabija i Washingtona

Iako Emirati još uvijek nisu prekinuli veze sa SAD i iako se američke vojne trupe idalje nalaze na teritoriji Emirata, dešavanja na Bliskom istoku pokazuju da se UAE i ostale arapske zemlje, polako ali sigurno udaljavaju od američke politike. Prošlog ljeta američki predsjednik Biden pozvao je emiratskog vladara Mohammeda bin Zayeda u zvaničnu posjetu Washingtonu. Bin Zayed to još nije učinio.

Dalje, u jeku događaja u Ukrajini, nakon što je počeo rat usljed kojeg je izbila energetska kriza u svijetu, UAE su zajedno sa Saudijskom Arabijom odbile američki zahtjev da povećaju proizvodnju nafte.Također, Abu Dhabi je odbio podržati sankcije protiv Moskve.

Sve to ukazuje na to da arapski provodnici američke vanjske politike na Bliskom istoku gledaju prema Istoku, prema Moskvi i Pekingu.

U gore spomenutim dokumentima AP-a stoji da Kina planira uspostaviti svoju vojnu bazu u UAE. To će, ako se bude realizovalo, biti ogroman udarac Washingtonu, jer oko 5000 američkih vojnika stacionirano je u UAE u bazi Al Dhafra.

Ako su podaci iz ovog izvještaja tačni, to nam govori da UAE baš kao i Saudijska Arabija ne vide SAD kao svog zaštitnika. Bin Zayed svakako odavno ima plan da učini Emirate zvijezdom vodiljom u arapskom svijetu. Za to mu, naravno, s ekonomske strane može pomoći Kina koja svoju vanjsku politiku uglavnom bazira na ekonomiji, a Rusija može pomoći i vojno.

Ostaje da vidimo. Ali, jedno je sigurno – u svijetu geopolitike dešavaju se tektonska pomjeranja.

Ekskluzivno PISjournal