PISjournalU međunarodnim finansijama, svjetska valuta, nadnacionalna valuta ili globalna valuta je valuta koja bi u finansijskom smislu cirkulisala međunarodno, bez utvrđenih granica. pridružile

Od kraja Drugog svjetskog rata, dolar je najvažnija svjetska valuta. To je najčešće držana rezervna valuta i valuta koja se najčešće koristi za međunarodnu trgovinu i druge transakcije širom svijeta. Centralna uloga dolara u globalnoj ekonomiji daje neke prednosti Sjedinjenim Državama, uključujući lakše pozajmljivanje novca u inostranstvu i širenje dometa američkih finansijskih sankcija.

Međutim,u svijetu su se počele dešavati tektonske promjene koje za posljedicu mogu preoblikovati dosadašnju geopolitičku sliku.Američkom hegemonizmu dolazi kraj,javljaju se novi rivali dok politički establišment u Washingtonu nema adekvatnu strategiju kako bi se nosio s tim.Od kraja Hladnog rata i pada Sovjetskog saveza i Istočnog bloka,Sjedinjene Države nisu imale sebi jednakog rivala ni u kom smislu,pa su neometano mogle da šire svoj uticaj širom svijeta.

Ali,sada stvari počinju da se mijenjaju.Čak i u ekonomskom smislu.

Šta bi se desilo kada bi BRICS imao svoju valutu u međunarodnoj trgovini i šta ako bi se to prihvatilo? Šta ako bi nekadašnji arapski saveznici,provajderi energenata za američku imperijalističku mašinu odbacili dolar i okrenuli se nekom novom savezu?

Donosimo vam tekst Infobrics-a koji daje odgovore na ova pitanja.

Zemlje Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike (BRICS) još nisu uspostavile zajedničku valutu.

Međutim, ako pretpostavimo da će stvoriti novu valutu i ako pretpostavimo da će naftom bogate bliskoistočne zemlje to prihvatiti, moglo bi se dogoditi nekoliko stvari. Mnogi američki sektori mogli bi biti pogođeni ako zemlje Bliskog istoka odbiju dolar i koriste novu valutu BRICS-a. Pročitajte ovdje da biste saznali koji će sektori najvjerovatnije patiti ako naftom bogate zemlje odbace dolar.

Šta bi se moglo dogoditi ako bi se naftom bogate zemlje Bliskog istoka pridružile BRICS-u?

Dakle, ako se Bliski istok okrene valuti BRICS-a, evo šta bi se moglo dogoditi. Prvo, vrijednost nove valute zavisila bi od snage ekonomija zemalja BRICS-a.

Politike koje provode njihove centralne banke također igraju ulogu u oblikovanju novog tendera. Ako je valuta stabilna i jaka, mogla bi se takmičiti s američkim dolarom. To bi također moglo dovesti u pitanje nadmoć drugih valuta kao što su euro, funta i jen.

Drugo, ako bi naftom bogate zemlje Bliskog istoka prešle na korištenje nove BRICS valute, to bi moglo imati značajan utjecaj na globalna tržišta nafte. Trenutno se naftom pretežno trguje u američkim dolarima, što Americi daje značajnu prednost u globalnoj ekonomiji.

Ako bi nova valuta postala široko prihvaćena za naftne transakcije, to bi moglo pomjeriti ravnotežu snaga sa SAD-a na zemlje BRICS-a.

Treće, usvajanje nove valute moglo bi potencijalno dovesti do promjene u globalnim ekonomskim savezima. Ako zemlje BRICS-a uspostave uspješnu zajedničku valutu, druge zemlje će smatrati unosnim da im se pridruže. To bi moglo dovesti do stvaranja novih ekonomskih blokova. Razvoj bi potencijalno mogao dovesti do veće ekonomske saradnje između zemalja za rješavanje globalne trgovine bez američkog dolara.

U zaključku, usvajanje BRICS valute od strane zemalja Bliskog istoka moglo bi imati dalekosežne implikacije na globalnu ekonomiju. Osim toga, mogao bi promijeniti i smjer međunarodnih odnosa između Istoka i Zapada.

Međutim, važno je napomenuti da je takav scenario u ovom trenutku čisto hipotetički. Zemlje BRICS-a još nisu uspostavile zajedničku valutu. Odluka o lansiranju nove valute bit će donesena na sljedećem samitu u avgustu u Južnoj Africi.

Izvor