Mohammed Amin
PISjournal – Bio je 30. novembar i protesti protiv vojnog udara su se održavali širom zemlje. Mohammad Abbas je bio na ulicama Omdurmana, grada blizanca glavnom gradu Khartoumu. U toku protesta u kvartu Al-Abasiya, sigurnosne snage su, koristeći bojevu municiju, ranile ovog mladića.
Tridesetogodišnji Abbas je hitno trebao medicinsku pomoć jer mu je noga bila teško povrijeđena. Ali s obzirom na to da policija ili RSF (Rapid support forces) milicija često sprječavaju demonstrante da dođu do bolnice ili se vozila hitne pomoći namjerno blokiraju, ranjenicima je potrebna medicinska pomoć na licu mjesta. Zato je Abbasa njegov suborac odveo do najbliže sigurne kuće koja radi kao klinika.
Kliniku osiguravaju članovi odbora za otpor, a vode je ljekari koji pripadaju Centralnom komitetu sudanskih ljekara (CCSD), profesionalnoj organizaciji srodnoj sindikatu koji usko sarađuje s odborima otpora otkako je Sudanska revolucija zaživjela 2019. godine.
U sigurnoj kući ljekari su liječili Abbasa. Poput ostalih pacijenata koje je ranila policija ili oružane snage hitno je zbrinut u klinici prije nego što je motorom odvezen u najbližu bolnicu.
Članovi odbora za otpor koriste motore jer su u stanju da tajnim putevima niz lokalne sporedne ulice, dođu do obližnjih bolnica bez otkrivanja lokacija sigurnih kuća i da izbjegnu da ih policija zaustavi.
Ljekari na tajnom zadatku
Ove terenske klinike koje vode ljekari su vitalni dio prodemokratskog pokreta koji se opire sudanskim vojnim snagama.
Čuvanje njihove lokacije u tajnosti je od vitalnog značaja za demonstrante koji žele skrenuti pozornost vojske sa ovih sigurnih kuća.
U kvartovima poput Al-Abasiya u Omdurmanu, koja je bila domaćin brojnim obračunima između civila i vojske, pojavilo se još sigurnih kuća koje zbrinjavaju povrijeđene demonstrante, ali one su bile od vitalnog značaja u Khartoumu.
“Ideja o kliničkom terenskom mjestu je došla u januaru 2019. godine u Burri (kvart u Khartoumu), koji je u to vrijeme bio žarište, posebno kada su vlasti počele sprječavati demonstrante da evakuiraju svoje ranjenike, ometajući kretanje vozila hitne pomoći, a ponekad blokirajući ili upadajući u bolnice”, rekao je Ahmed Mahmoud, član odbora za otpor.
Mwafag Abdul Majid, ljekar i član odbora otpora, rekao je da CCSD – jedna od najaktivnijih ljekarskih grupa – i odbori otpora blisko sarađuju u nizu okruga kako bi koordinirali pružanje prve pomoći povrijeđenim demonstrantima.
Ta je koordinacija, dodao je, nužna kako bi se popunila praznina nastala sabotažom vlasti, bilo da je to uskraćivanje pristupa vozilima hitne pomoći ili zabrana evakuacije povrijeđenih tokom sukoba između snaga sigurnosti i demonstranata.
Kao kreativni odgovor na ova ograničenja, uspostavljene su tajne terenske klinike, posebno nakon vojnog udara 25. oktobra.
Djelovanje u njima je, međutim, opasno i tako je bilo od ranih dana revolucije.
U januaru 2019. godine, prije nego što je dugogodišnji vladar Omar al-Bashir smijenjen s vlasti, Babikir Abdul Hamida, ljekara, ubile su sigurnosne snage u jednoj od klinika osnovanih za spašavanje života prosvjednicima u Burri.
Sudanski državni odvjetnik kasnije je optužio Bashira za ubojstvo ljekara.
Revolucionarna uloga
Osnovan 2010. godine, a zatim reorganiziran 2013., CCSD je nakon početka revolucije u decembru 2018. godine bio široko rasprostranjen, blisko sarađujući s odborima otpora.
Grupa sada pruža i drugu hitnu pomoć, uključujući transfuziju krvi.
Jedan član komiteta rekao je novinarima da ljekari “ispunjavaju širok opseg medicinskih potreba za povrijeđene, te da su ih policija i sigurnosni organi hapsili i tukli dok su obavljali ovaj važan zadatak”.
Član, koji je govorio pod uslovom anonimnosti, rekao je da su ljekari također “obučili više od 100 članova odbora otpora za prvu pomoć, kako bi pomogli u spašavanju života i pomogli ljekarima u njihovom radu”.
Sve se to radi s vrlo malo novca, opreme, lijekova i ostalog materijala.
Istodobno, CCSD je postao dobro poznat i vjerodostojan izvor informacija za lokalne i međunarodne medije, pružajući pouzdane podatke o broju žrtava i poginulih od 2019. godine.
Pod nadzorom
Vodeći član sudanskog udruženja profesionalaca (SPA) rekao je da su ljekari pod stalnim nadzorom sigurnosnih službi, neprijatna činejnica koja je njihov rad gurnula u još veću tajnost.
“Poput iskustva SPA, čiji je dio bio, CCSD je radio u sjeni i potajno je širio svoju mrežu na terenu kao i u bolnicama s drugim grupama ljekara i komitetima otpora, koristeći različite taktike kako bi ostali na poziciji i izbjegli hapšenja od strane sigurnosnih organa”, rekao je vodeći član SPA.
Različiti ljekari služe kao članovi izvršnog ureda CCSD-a, rekao je jedan od vodećih članova, a ured se razvio u podzemlju zbog sigurnosnih razloga tokom Bashirove ere.
Tokom “sjedećih demonstracija” 2019. godine u izvršni ured su dodani novi članovi kako bi se donijeli različiti uvidi i ideje o političkoj situaciji.
“CCSD se sastoji od različitih ureda”, rekao je vodeći član grupe. “Svaki ured ima svoj zadatak i nezavisnost, ponekad donosi odluke bez konsultacija sa glavnim uredom, ovisno o sigurnosnoj i komunikacijskoj situaciji. Ponekad nema načina da se kontaktira s ljudima na terenu”.
Na meti hapšenja
Kako tvrde medicinski izvori i svjedoci, korištenje bojeve municije i drugi oblici nasilja nad demonstrantima – uključujući blokiranje vozila hitne pomoći, upadanje u bolnice i premlaćivanje ljekara – prerasli su u kampanju hapšenja čiji je cilj bio da ljekari dokumentuju i prate situaciju u Sudanu.
Izvori u odborima otpora i CCSD-u su za novine rekli da su na meti sigurnosnih službi pa se zbog toga drže u tajnosti.
Terenski timovi ljekara podijeljeni su po Khartoumu i drugim gradovima, a jedan od vodećih članova koji je razgovarao sa MEE je rekao da “većinu vremena se ovi timovi međusobno ne poznaju. Samo ih jedna osoba poznaje sve, a to je osoba koja daje upute i kojoj timovi vjeruju”.
Nakon puča 25. oktobra, koji je predvodio general Abdel Fattah al-Burhan, medicinski timovi su se reorganizirali i počeli raditi na tajnom zadatku u koordinaciji s odborima otpora.
Sa svoje strane, sudanske vlasti, uključujući policiju i generale vojske, oštro su osudile nadzor koji je provodio CCSD.
U svojim posljednjim izjavama, grupa ljekara izvijestila je da je u cijeloj zemlji od puča 25. oktobra povrijeđeno ili ubijeno više od 300 ljudi.
Više od 250 ljudi je ubijeno u Darfuru, saopštio je CCSD, dok je najmanje 45 ubijeno u Khartoumu.