PISjournal –Takmičenje Katara i UAE u post-američkom Afganistanu – Usred borbi Turske i Katara da nastave letove na aerodromu u Kabulu, Talibani su objavili da su zvaničnici iz Emirata stigli u Afganistan međunarodnim letom.
Ahmedullah Wasiq, sekretar za medije, ranije je rekao da bi prvi let iz UAE za Afganistan trebao sletiti u Kabul. U nastavku je izjavio da su u avionu visoki zvaničnici UAE i da će se sastati sa zvaničnicima Talibana.
Drugi izvori još uvijek nisu potvrdili ko su ti zvaničnici iz UAE koji su stigli u Afganistan kako bi se sastali sa Talibanima, ali ako jesu, UAE će biti prva arapska zemlja čiji su zvaničnici ušli u talibanski Afganistan.
Ovo se odvija u vrijeme kada je Katar imao najbliskije odnose sa Talibanima među arapskim zemljama dosad i čak je prvi avion koji je sletio na aerodrom u Kabulu nakon odlaska Amerikanaca bio katarski.
Međutim, nakon Katara, UAE su ti koji nastoje da uspostave bliske odnose sa Talibanima.
To znači da je dio polja takmičenja za Afganistan u rukama država Perzijskog zaljeva.
Katar, tradicionalni domaćin Talibana
Katar je ulagao u Talibane godinama. Ova gerilska grupa otvorila je svoj politički ured u Dohi prije otprilike 10 godina i od tada se većina razgovora bilo sa kabulskom vladom ili Amerikancima održavala u Dohi.
Katar je igrao na kartu neutralnog igrača u afganistanskom razvoju, ali da li je vjerovatno da zemlja koja 10 godina snabdijeva Talibane luksuznim zgradama koje liče na ambasade sa različitim objektima sada može tvrditi da je neutralna? Činjenica je da je Katar najvažniji arapski saveznik Talibana koji ojačava talibansku grupu. Čak i nakon američkog povlačenja iz Afganistana, prvi avion koji je sletio u Kabul bio je katarski a aerodrom u Kabulu je ponovo osposobljen od strane katarskih stručnjaka.
Doha je čak uspjela da modificira tvrdolinijaške stavove većeg brata Ankare prema Talibanima. Predsjednik Redžep Tajjip Erdogan napao je grupu jako u namjeri da preuzme kontrolu nad aerodromom u Kabulu, službeno Međunarodni aerodrom Hamid Karzai, nakon povlačenja SAD-a i NATO-a. Odgovor Talibana toj ideji bio je stroga opozicija. Međutim, Ankara je ublažila ton prema Talibanima i Erdogan se čak i sastao sa liderima Talibana. Izgleda da je Doha odigrala neporecivu ulogu u ovom približavanju.
U svom najnovijem obraćanju, ministar vanjskih poslova Katara pozvao je svijet da uspostavi veze sa Talibanima, dodajući da će Doha učiniti sve što je do nje da učvrsti poziciju Talibana u Kabulu. Ipak, Katar ima druge arapske rivale u Afganistanu.
Trokut Turska-Katar-Pakistan naspram saudijsko-emiratskog saveza u Afganistanu
Iako je Katar vidio sebe bez suparnika na polju razvoja Afganistana, čini se da njegov tradicionalni suparnik, UAE, sada pokušava da ostvari svoj uticaj na Talibane. Prema talibanskim zvaničnicima, zvaničnici iz UAE, koji grupa nije identificirala, stigli su u Kabul kako bi se sastali sa liderima Talibana.
UAE nema dobre odnose sa Katarom i pokušava da stvori uporište u talibanskom Afganistanu.
UAE su bili jedna od nekoliko država koje su priznale vlast Talibana tokom njihove vladavine 1990-ih i sada, kada je Katar u vodstvu, zvaničnici Emirata shvataju da zaostaju za svojim rivalom Katarom.
Ali da li će Talibani dozvoliti Emiratima da razgibavaju svoje mišiće u ovoj zemlji Centralne Azije zavisi od pristupa druge arapske zemlje – Saudijske Arabije.
Talibani imaju isti pogled i na UAE i na Saudijsku Arabiju, i ako Saudijci mogu raditi sa Talibanima, UAE će također moći, baš kao što su UAE priznali vlast Talibana zajedno sa Saudijskom Arabijom 1990-ih.
Međutim, i Rijad i Abu Dabi se suočavaju sa dva druga rivala u Afganistanu, Pakistanom i Turskom. Pakistan će se možda suzdržavati prema potezima UAE u Afganistanu ali Turska je uvijek dokazivala da se teško nosi sa UAE i Saudijskom Arabijom u regionalnom rivalstvu.
Iako trokut Turska-Katar-Pakistan ima značajan utjecaj u talibanskom Afganistanu, trenutačno uslovi su strogi za UAE i Saudijsku Arabiju, a sve su prilike da Emirati ne mogu ugoditi talibanima kao 1990-ih.
Dodatno, odnos Talibana i Saudijske Arabije je narušen. Godine 1998., Saudijska Arabija je zatražila od grupe da arapskom kraljevstvu preda vođu Al-Qaede Osamu bin Ladana, državljanina Saudijske Arabije, ali su talibani to odbili. Ova neposlušnost narušila je saudijsko-talibanske veze. Njihovi odnosi su doživjeli lom nakon napada 11. septembra. Odmah nakon napada, Rijad i Abu Dabi prekinuli su diplomatske veze s Afganistanom pod vlašću Talibana. Saudijci su u to vrijeme čak optužili Talibane da kaljaju ime Islama pružajući utočište za teroriste. Sada Talibani gledaju Saudijsku Arabiju i UAE sjećajući se tih dana.
Čak i ovog mjeseca, kada su Talibani preuzeli kontrolu nad Kabulom, saudijsko Ministarstvo vanjskih poslova oprezno je izdalo saopćenje u kojem se kaže: “Kraljevina Saudijska Arabija podržava odluku afganistanskog naroda donesenu bez miješanja”. Stoga se ne čini da će Saudijci žuriti da obnove veze sa svojim bivšim saveznikom.
Saudijsko-talibanska hladnoća teško da će uskoro biti prekinuta, a to će utjecati na odnos s UAE. Uprkos pokušaju da se obnove veze slanjem zvaničnika u Kabul, Abu Dabiju ovaj put neće ići glatko.