Zaid M. Belbagi
PISjournal – Početak perioda praznika stavio je u centar pažnje poremećaj lanca snabdijevanja. Niz napada koji prijete Sueckom kanalu i suša koja u isto vrijeme pogađa Panamski kanal utjecat će na dostupnost robe široke potrošnje ovog Božića, naglašavajući da postoje rizici za zalihe u današnjem međusobno povezanom i suovisnom svijetu.
Mreža ljudi i procesa uključenih u proizvodnju i distribuciju robe je nešto što je globalna stvar. Zemlje porijekla, prerade i tržišta potrošača često su udaljene hiljadama milja, povezane brodskim putevima koji se veoma često nađu na milost i nemilost rata, sukoba i vremenskih nepogoda.
Trenutne okolnosti ističu tu realnost. Nakon okončanja pandemije COVID-19, već nepovezani globalni sistem ponovo je stavljen pod veći pritisak.
Sukob u Ukrajini pokazao je koliko geopolitika može ozbiljno da utiče na globalnu mrežu lanca snabdijevanja. Rusija i Ukrajina čine trećinu globalnog izvoza pšenice. Prije rata, na primjer, 40 posto izvoza pšenice za Svjetski program hrane dolazilo je samo iz Ukrajine. Izbijanjem rusko-ukrajinskog sukoba 2022. i rezultirajućim zapadnim sankcijama na trgovinu sa Moskvom, snabdijevanje pšenicom i žitom pretrpjelo je značajan poremećaj. Konflikt je imao dalekosežne posljedice, jer je,na primjer,skok cijena osakatio egipatsku ekonomiju. Nedostatak jestivih ulja, željezne rude i kukuruza koje Ukrajina izvozi, uz rusku naftu, naftne derivate, zlato i poluproizvod željeza,govore kako politički poremećaji mogu negativno utjecati na srodne industrije na globalnom nivou.
Iako ima relativno manji uticaj na globalne mreže lanca snabdijevanja, sukob između Hamasa i Izraela u Gazi, koji sada traje 10. sedmicu, stvorio je okruženje političke i ekonomske neizvjesnosti na Bliskom istoku.
Uticaj na energetska tržišta je primjetan. U prvoj sedmici sukoba, Izrael je privremeno obustavio operacije na svom priobalnem plinskom polju Tamar, koje je osnovni izvor opskrbe prirodnim plinom Egiptu, Jordanu i Evropi. Radovi su nastavljeni u novembru, ali ova epizoda je pokazala kako nesigurnost u Gazi i istočnom Mediteranu može izazvati uznemirenost na međunarodnom energetskom tržištu.
Iako su lanci snabdijevanja uglavnom ostali nepromijenjeni, nedavna zapljena izraelskog teretnog broda u Crvenom moru od strane jemenskih boraca ilustrovala je kako se sigurnosne implikacije rata u Gazi proširuju i na teritorijalne vode regije, posebno na Crveno more i Suecki kanal, koji je jedan od najprometnijih svjetskih brodskih ruta. U okolnostima u kojima se preusmjereni brodovi iz Paname već suočavaju s kašnjenjem od pet do šest dana, troškovi dostave i premije osiguranja su naglo porasli jer se industrija suočila s dvostrukim rizikom za brodove na glavnim međunarodnim plovnim putevima.
Ako će kupci u zemljama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj ovog Božića morati da se odreknu svojih novih iPhonea i iPada, možda će morati živjeti i bez svojih omiljenih gaziranih pića. Konflikt koji je u toku u Sudanu između vojske te zemlje i milicije Snaga za brzu podršku utiče na proizvodnju gume Arabike.*
Sudan je najveći svjetski proizvođač, koji čini oko 70 posto globalne ponude.Proizvod je navodno najveći izvor prihoda za Sudan iz inostranstva. Međutim, kako se sukobi između zaraćenih strana nastavljaju, proizvodnja i distribucija gume postaju sve nesigurnije, rizikujući daljnje prekide lanca opskrbe međunarodnim proizvođačima, kao i ekonomski pad u Sudanu.
Rat u Ukrajini je naglasio kako su poremećaji u lancu snabdijevanja posebno izazovni za zemlje s niskim prihodima i siromašnim resursima koje zavise od uvoza. Premda treba pozdraviti reshoring ili onshoring, pri čemu se operacije i proizvodnja premještaju kako bi se smanjio potencijal poremećaja, to je beskorisno u okolnostima u kojima se velike zemlje vezane velikom populacijom i rastućim negativnim efektima klimatskih promjena oslanjaju na uvoz prehrambenih proizvoda.
Trenutni sukobi tek treba da značajno utiču na tržište minerala kao što su bakar, litijum ili rijetke elemente iz zemlje koji su neophodni za zelenu tranziciju*. Slično tome,trgovina elektronikom, oružjem i poluprovodnicima koje proizvodi Izrael, iako usporava, tek treba da ima uticaja. Međutim, kao što su drugi sukobi pokazali, ako Izrael ustraje sa svojom vojnom akcijom u Gazi, to će uzrokovati veliku destabilizaciju u lancu snabdijevanja ovim vrstama robe.
*Guma Arabika se koristi u proizvodnji bezalkoholnih i gaziranih pića poput Coca Cole.
*Zelena tranzicija predstavlja odgovor EU na klimatske promjene. To je nova evropska strategija razvoja kojoj je cilj transformirati EU u društvo sa modernom, efikasnom i konkurentnom ekonomijom sa nultom neto emisijom stakleničkih plinova do 2050 godine.