Ali Baman Iqbali Zarch, budući ambasador Irana u Srbiji oružja
PISjournal – Letimičnim pogledom na historiju ratova u svijetu, posebno nakon II svjetskog rata, zaključit ćemo da su novi ratovi koncipirani na način da pobjeda nije moguća niti za jednu stranu, a nakon upotrebe svih vrsta vojne opreme i iscrpljivanja ekonomskih i infrastrukturnih kapaciteta strana nameće se međunarodni kompromisni paket i sukob se završava, a zemlje koje su obuhvaćene tim kompromisnim paketom trebaju decenijama plaćati ratnu odštetu, u čemu po njih nije ni bilo nikakvog interesa niti su u tome imale ikakvu ulogu.
Na tragu ovoga, nakon nešto više od godinu dana ukrajinskog rata može se reći da je najvažniji dobitnik u ovome ratu s različitih aspekata bila Amerika, jer je ova situacija dovela do vidljivih povećanja prihoda američkih kompanija za energetiku i oružje, a na prvome mjestu je Ukrajina, a uz nju i Evropa i Rusija pretrpjele štetu.
U 2021. stotinu kompanija za proizvodnju oružja prodalo je oružja u vrijednosti od šest stotina milijardi dolara; većina tih kompanija su američke, a zbog ukrajinske krize 2022. prodaja je porasla za 20% i kompanije su dobile više narudžbi za narednu godinu. Nema sumnje da preporuke vojnih dužnosnika evropskim državama imaju ključnu ulogu u ovome. Uoči posljednjeg sastanka ministara odbrane, Stoltenberg je rekao da se treba nastaviti s podrškom Ukrajini “za postizanje pravednog mira”, te da u tom smislu treba sklopiti nove ugovore s odbrambenom industrijom, te da Kijev treba više municije nego što mu mogu isporučiti Evropski saveznici.
Generalni sekretar NATO-a je, također, rekao da je povećanje proizvodnje potrebno kako bi države članice, povećanjem proračuna za odbranu i sklapanjem dugoročnih ugovora, obnovile svoje zalihe oružja i municije, koje su ispražnjene zbog pružanja podrške Ukrajini, jer je trenutna stopa upotrebe municije od strane ukrajinske vojske nekoliko puta veća od količine proizvodnje. Bitno je da se među 25 prestižnih kompanija za proizvodnju oružja našlo 12 američkih kompanija kojima je od ukupne prodaje pripala 61 milijarda dolara. Prvo mjesto na listi najvećih proizvođača oružja zadržao je Lockheed Martin s 54 milijarde dolara prodaje, a Boeing je prošle godine prodao oružja u vrijednosti 34 milijarde dolara, dok je treći Northrop Grumman s 30 milijardi dolara.
Zanimljivo je da je rok čekanja na isporuku municije velikog kalibra povećan s 12 mjeseci na 28 mjeseci, a narudžbe koje se danas upute odbrambenoj industriji se isporučuju tek nakon dvije i po godine. Danas su skladišta oružja mnogih evropskih zemalja NATO-a ispražnjena, a pitanje slanja oružja u Ukrajinu povezano je s izazovima. Ipak, dužnosnici NATO-a priznaju da zabrinutost oko zaliha vjerovatno neće zaustaviti predanost NATO-a da podrži Ukrajinu, te nastavljaju naglašavati potrebu slanja više oružja Kijevu. Prema velikom broju izvještaja, uprkos činjenici da je Zapad prošle godine isporučio Ukrajini oružje vrijedno milijarde dolara, ali su potrebe za rat s Rusijom mnogo veće, a visoki zapadni obavještajni dužnosnici vjeruju da je nestašica municije u Ukrajini gorući problem i nužna je brzina u isporuci od strane zapadnih zemalja kako bi se spriječilo da Rusija povrati inicijativu u ratu.
Kako god, kijevske snage ispaljuju više od 5000 topovskih granata dnevno, što je ekvivalentno proizvodnji neke male evropske zemlje za cijelu godinu, dok se procjenjuje da Rusija ispaljuje četiri puta više svaki dan. Evropske zemlje kojima su američki mediji predstavili Rusiju kao veliku prijetnju su bile jako zabrinute bilo kakvim vojnim uspjehom Putinove vojske u Ukrajini i odlučne u tome da prije nego Rusija preuzme bilo kakvu inicijativu na ratištu, ključni potencijali moraju stići do Ukrajine.
S tim u vezi, glavni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg prvi je put najavio da Ukrajina, ukoliko za odbranu koristi borbene avione može računati na pomoć ovog saveza u području avijacije. Međutim, dodao je da NATO saveznici neće intervenisati u ratu koji je Rusija pokrenula protiv Ukrajine, ali savez može dati Ukrajini na raspolaganje moderne borbene avione da se odbrani. “Unutar Saveza su u toku konstantni razgovori o sistemima koje trebamo prenijeti. Rasprava o avionu se nastavlja”.
Trenutno, s druge strane, američke kompanije kao i uvijek dominiraju svijetom u području proizvodnje oružja. I prodaju više od polovine oružja u svijetu osiguravaju američke kompanije, a prvih četrdeset kompanija koje prodaju oružje u svijetu su u Sjedinjenim Državama; a s druge strane, druga posljedica I rezultat ukrajinskog rata za kompanije za proizvodnju oružja i zapadne zemlje, članice NATO-a, kao i za članice Šangajske organizacije za saradnju, jeste promjena kvaliteta oružja i otklanjanje nedostataka na novim proizvodima testira se na ratištima Ukrajine i prekrasna crnomorska zemlja se pretvorila u poligon za testiranje konvencionalnog oružja Rusije i Zapada.
Ako je u godinama 2017. do 2021. oko 43% američkog oružja izvezeno u zemlje Bliskog Istoka, a u godinama 2017. do 2021. izvoz oružja iz Sjedinjenih Država porastao je za 14% u poređenju s godinama 2012. do 2016., predviđa se da bi većina oružja napredne proizvodnje ove zemlje trebala otići na zeleni kontinent.
Važna stvar je da je u posljednjih pet godina američki izvoz oružja činio 39% ukupnog izvoza oružja u svijetu, a broj zemalja koje su tokom ovih godina uvezle oružje iz Amerike je 103 zemlje u različitim regijama svijeta. Također, u godinama 2017. do 2021. SAD, Rusija, Francuska, Kina i Njemačka bile su najveće izvoznice oružja, dok su Egipat, Saudijska Arabija, Indija, Australija i Kina bile najveće uvoznice oružja u svijetu.
Naravno, prošle godine je obim prodaje 25 najvećih svjetskih kompanija proizvođača oružja bio oko 10 % veći nego 2018., a njena ukupna vrijednost dosegla je 361 milijardu dolara. U svakom slučaju, rat u Ukrajini je poklon iz snova za kompanije za proizvodnju oružja diljem svijeta, posebno za dvije glavne sile ove važne industrije, Ameriku i Rusiju; u isto vrijeme donio je temeljne promjene u strateškim i taktičkim pitanjima, sektoru logistike i svim vrstama teškog oklopnog naoružanja i također uvećao je ulogu savremenog oružja, posebno dronova i laserskog oružja.
Ekskluzivno PISjournal