PISjournal- Katar, jedna od najbogatijih zemalja svijeta zahvaljujući izvorima nafte i plina i ključni igrač na Bliskom istoku unatoč svojoj veličini, napušta mali demokratski put koji je započeo izborima prije tri godine.

Katarski monarh (emir) Tamim bin Hamad Al Thani najavio je da će uskoro građanima na referendumu predložiti ustavnu reformu kojom će se poništiti parlamentarni izbori.

“Demokratski eksperiment” započeo je prije tri godine, nakon ustavne reforme, a sastojao se od izbora dvije trećine Sura vijeća. Ovo je savjetodavno tijelo monarha s djelimičnim zakonodavnim ovlastima, posebno u pitanjima budžeta i opće politike zemlje. Vijeće, međutim, nema ovlasti u pitanjima odbrane ili unutrašnjih ili međunarodnih ulaganja, koja su u rukama emirovog kabineta.

Najavljujući tu mjeru, Al Thani je rekao da će nakon reforme – za koju niko ne sumnja da će biti odobrena na referendumu – Sura vijeće nastaviti funkcionirati, ali sa svim svojim članovima koje lično bira monarh.

Prema Reutersu, u svom godišnjem govoru povodom otvaranja vijeća, Al Thani nije skrivao činjenicu da su zakonodavni izbori 2021. potakli napetosti između porodica i plemena u tom malom zaljevskom emiratu. Probleme su očito izazvali protesti katarskog plemena Al Murrah, jednog od najvećih u Kataru s korijenima u istočnoj Saudijskoj Arabiji, tradicionalnom suparniku katarske monarhije. Izborni zakon dopušta glasanje samo građanima čije su porodice živjele u Kataru prije 1930. godine.

Kraj “demokratskog eksperimenta” – tačka koju je emir naglasio u svom govoru, kako bi izbjegao očekivanja – vraća Katar na početak. Malo kraljevstvo nema političke stranke, a gotovo svi njegovi građani, koji uživaju jedan od najvećih prihoda na svijetu, državni su službenici: 88 posto od tri miliona stanovnika su strani radnici, poznati kao “iseljenici”.

Unatoč svojoj maloj teritoriji, katarski emirat jedna je od najaktivnijih zemalja na svijetu u pogledu ulaganja i diplomatskih ambicija. Preko Qatar Investment Authorityja, zemlja održava stratešku prisutnost u mnoštvu kompanija diljem svijeta i medijsku aktivnost a imaju i vlasništvio nad brojnim fudbalskim klubovima svijeta, priej svih Paris Saint Germainom.

Kao protuteža Saudijskoj Arabiji, Katar također vodi vrlo aktivnu diplomatsku politiku u odbrani arapskih interesa vis-à-vis Izraela, države koju je Al Thani oštro kritizirao u svom uvodnom govoru na Vijeću sura. Katar je utočište za neke antiizraelske islamističke vođe, iako se predstavlja kao ‘posrednik primirja’ u ratu u Gazi.

Vlasnik je i novinske mreže Al-Jazeera, najveće medijske kuće u arapskom svijetu, koja tvrdi da je prisutna u 270 milioa domova. Mrežu je u Dohi osnovala vlada katarske kraljevske porodice i postala je jedno od najutjecajnijih novinskih i javnih glasila u svijetu.

Govoreći o Izraelu, katarski emir je rekao da hebrejska vlada pokušava “proširiti svoju agresiju” u regiji, u skladu s prethodnom strategijom usmjerenom na povećanje prisutnosti na Zapadnoj obali i u Libanu. Prema Al Thaniju, Izrael vodi ovu politiku jer vjeruje da je “vrijeme sada najprikladnije”. Monarh se, međutim, nije eksplicitno osvrnuo na predsjedničke izbore u Sjedinjenim Državama.

Izvor