Irfan Raja
Autor je akademik,analitičar i aktivista iz Velike Britanije.
PISjournal- Povratak indijskog premijera Narendre Modija na vlast izazvao je zabrinutost za budućnost muslimana u Južnoj Aziji i Palestini, s obzirom na prethodnu politiku njegove administracije koja je uticala na muslimanske zajednice.
Postoji bojazan za budućnost indijskih muslimana, koji bi, prema riječima profesora Archane Venkatesh, mogli biti vraćeni u stanje kao za vrijeme kolonijalizma.
Niz značajnih incidenata uključuje nerede u Gudžaratu 2002. godine, zatim Zakon o izmjeni državljanstva koji isključuje muslimane, ukidanje posebnog statusa Kašmira putem člana 370, pretvaranje muslimanskih spomenika i džamija u hramove i slučajevi nasilja nad muslimanima od strane određenih grupa . Ova pitanja su doprinijela stvaranju klime straha među indijskim muslimanima.
Nedavno je došlo do promjene paradigme u indijskim medijima i političkom diskursu, prikazujući muslimane kao prijetnju, nelojalne, autsajdere, infiltratore i radikalne teroriste.
Tokom Modijevog prethodnog mandata, čak je i Bolivud, tradicionalno promotor društvene kohezije, prešao na više nacionalističke i antimuslimanske narative. Autorica Nilosree Biswas napominje da su indijski filmovi nakon podjele često pozitivno prikazivali muslimane, ali je uspon hinduističkog nacionalizma normalizirao manje prijateljske prikaze. Ovaj trend je evidentan u filmovima poput “Mission Majnu” i “Pathaan”, koji su kritikovani zbog islamofobičnih tema.
Stručnjaci sugeriraju da ovi narativi mogu doprinijeti široj agendi oblikovanja percepcije javnosti i političkih ciljeva, kao što je promoviranje koncepta Indije orijentirane ka hinduističkom nacionalizmu.
Mnogi naučnici i medijski stručnjaci zabrinuti su zbog globalnih implikacija Modijevog trećeg mandata, posebno za 200 miliona indijskih muslimana, koji strahuju od pojačanog progona. Geopolitički krajolik pomno prati Modijeve sljedeće poteze, posebno u vezi s odnosima Indije sa susjednim zemljama poput Kine i Pakistana.
Modijeva doktrina
Sada kada se indijski “popularni, ali polarizirajući lider” Modi vratio na vlast po treći put zaredom, stručnjaci su započeli debatu o njegovom trećem mandatu. Osnovno pitanje je: “Šta je sljedeće za Modijevu vanjsku politiku?” Daniel Markey napominje da se “mišićavi nacionalizam čini daleko popularanm i izvan simpatizera BJP-a” kada je u pitanju indijska vanjska politika.
U Indiji je primjetan pomak, sa snažnom željom da se preuzme asertivnija regionalna uloga. Čini se da Modijev pristup crpi inspiraciju iz američkih i izraelskih stilova vođenja politike. Neki posmatrači su ukazali na kontroverzne incidente koji uključuju vođe Sikha u Kanadi i Sjedinjenim Državama, kao i akcije u Pakistanu, kao indikaciju ovog upornog stava. Osim toga, zabilježeni su navodi o isporuci oružja Izraelu.
Mogućnost još jednog sukoba Indije i Pakistana oko Kašmira tema je rasprave među indijskim komentatorima, uključujući penzionisane generale poput generala V.P. Malik i general-major B. D. Bakshi, koji vjeruju da bi Indija trebala zauzeti agresivniji stav u vezi s Kašmirom pod upravom Pakistana.
Nedavne TV emisije prikazuju desničarske nacionalističke voditelje i penzionisane vojne oficire, kao što je Gaurav Arya, koji se zalažu za snažne mjere protiv Pakistana, uključujući prelazak međunarodne granice. Ova retorika odražava politički pristup koji podsjeća na američku “Bushovu doktrinu”, koja naglašava preventivnu akciju i ideju da “ako niste s nama, onda ste protiv nas”.
Ovi događaji naglašavaju dinamiku razvoja indijske vanjske politike pod Modijevim vodstvom i postavljaju pitanja o budućoj regionalnoj stabilnosti.
Izgledi za povećanje tenzija između Indije i Pakistana su zamislivi, posebno jer se čini da je Modi više fokusiran na svoju viziju “Akhand Bharata”. Ova vizija prikazuje ujedinjenu teritoriju koja se proteže preko južne Azije, od Afganistana do Mjanmara, obuhvata Šri Lanku na jugu i proteže se do visokih Himalaja na sjeveru, uključujući dijelove Kine i Irana.
Kako bi ostvario ovu viziju, Modi se ugleda na izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, koji se suočava s nalogom za hapšenje zbog svojih “ratnih zločina” u Gazi.
Modi i Palestina
Što se tiče Palestine, Modijev snažan proizraelski stav označava udaljavanje od politike Mahatme Gandhija, koji je podržavao palestinsko samoopredjeljenje. Dok se Gaza suočava s ratom, Modijev savez s Izraelom smatra se uticajnim na krajnje desničarske pokrete u Indiji. Paralele između situacija u Kašmiru i Palestini naglašavaju zajednička iskustva ovih regija.
Istraga Arjuna Sengupta otkriva da je Mahatma Gandhi duboko suosjećao s nevoljom jevrejskog naroda u Evropi, ali se protivio naporima cionista da nasilno stvore državu u Palestini, koja je već bila naseljena palestinskim Arapima.
Više od sedam decenija, i Kašmir i Palestina su suočeni sa kontinuiranim progonom, što je dovelo do sve veće solidarnosti u njihovoj zajedničkoj borbi protiv nehumanog postupanja, koja se često naziva “Priča o dva zanimanja”.
Usred tekućeg genocida u Gazi, Modi je sklopio vojni savez s Izraelom, za koji neki tvrde da ukazuje na sve veću podršku indijskih ekstremno desnih grupa koje su pod utjecajem izraelske ideologije.
Nedavne analize upućuju na paralele između Kašmira i Palestine, uz poređenje s izraelskom upravom u Palestini.
Budućnost je i dalje neizvjesna za stavove Indije o Pakistanu i Palestini pod Modijevim vodstvom, uprkos njegovoj slaboj većini i suočenju sa značajnim protivljenjem. Hoće li se Indija uskladiti s evropskim državama poput Irske, Španije i Norveške u priznavanju Palestine kao države? Ili će Modi nastaviti podržavati Izrael vojnom pomoći, što bi potencijalno moglo dovesti do daljeg nasilja protiv nenaoružanih Palestinaca? Štaviše, postoji zabrinutost zbog mogućnosti vojnih akcija protiv Pakistana.
Svijet pomno prati da li Modi teži miru ili se naginje destruktivnijoj politici. Samo će vrijeme otkriti koji je put odabrao.
Modija Modija Modija Modija Modija Modija Modija