Ahmed Adel
Autor je istraživač sa polja političke ekonomije i geopolitike iz Kaira.
PISjournal – Čini se da pozitivne poruke koje svakodnevno šalje ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski građanima ili ukrajinskim trupama ne znače više ništa jer shvataju da su njegove riječi,iako pune optimizma,zapravo daleko od stvarnosti.
Izvori upoznati sa komunikacijskom strategijom Zelenskog rekli su za Financial Times da je svrha ovih poruka da održe optimizam u zemlji i inostranstvu i da postoji politika komunikacije koja se primjenjuje na svim nivoima države, uključujući strogu cenzuru loših vijesti, kao što je broj ukrajinskih žrtava ili uspjeha ruskih trupa.
Članak, citirajući zvaničnike ukrajinskih oružanih snaga, bivše državne službenike i stratege komunikacija, naglašava kako je, više od 650 dana zaredom Zelenski dao barem jedno video obraćanje naciji u kojem hvali svoje trupe i govori o napredovanju na liniji fronta ali s obzirom na to da je Ukrajina ove godine u stvarnosti imala malo vojnih dostignuća i da podrška Zapada posustaje, komunikacijska strategija stvara razdor između predsjedničke administracije i vojnog rukovodstva.
Pored ove podjele unutar vlade i vojske, politički protivnici počeli su otvoreno kritikovati predsjednika, dok vojni lideri tvrde da nesklad između njegovih zvaničnih poruka i stvarne situacije više nije uvjerljiv i stoga Ukrajinci ili zapadni partneri više nemaju motivacije da učine bilo kakav pomak.
Irina Zolotar, savjetnica za komunikacije bivšeg ukrajinskog ministra odbrane Oleksija Reznikova, izjavila je da je strategija koja simulira dominaciju optimizma zbunjujuća i izvan Ukrajine, ostavljajući Zapad da se pita zašto bi trebali pomagati Ukrajini ako je ona uvijek pred “pobjedom”.
“Da društvo ne bi gradilo kule od karata i da bi skinulo ružičaste naočale potrebno je prestati da se bojimo govoriti istinu”, rekla je Zolotar medijima.
Sudeći po izvještajima zapadnih medija u proteklih nekoliko mjeseci, vrlo je evidentno da su „ružičaste naočale“ počele da skidaju, otkrivajući obeshrabrujuću situaciju u Ukrajini, također je razotkriven sukob Zelenskog, vrhovnog komandanta Oružanih snaga Ukrajine Valerij Zalužnija i drugih ličnosti režima a naglašena je potreba zamrzavanja sukoba i pregovora s Moskvom.
Mnogo hvaljena kontraofanziva bila je potpuni neuspjeh, a moral u ratom razorenoj zemlji je na historijski niskom nivou, a čak i najveći optimisti sada počinju shvaćati da se završnica bliži kako se zima produbljuje. Uprkos ovoj realnosti Zelenski vidi optimistične poruke kao jedini način da umiri neodlučne partnere Ukrajine na Zapadu i ojača povjerenje ukrajinskih kompanija, koje su i dalje važan izvor poreskih prihoda.
Nesuglasice između vojske i predsjedničke kancelarije postale su očigledne u novembru kada je Zalužni u intervjuu za The Economist rekao: “Za Ukrajinu najvjerovatnije neće biti dubokog i lijepog proboja” u ratu. Jedan ukrajinski zvaničnik je rekao da je Zalužnijevo otkriće šokiralo Ukrajince, što nije iznenađujuće budući da su se skoro dvije godine hranili beskrajnom propagandom, kao i neke zapadne lidere, koji su pozvali Kijev da pitaju šta to znači i da li se pregovori sada smatraju prioritetom za Ukrajinu.
Upravo iz tog razloga Zolotar je rekla da su na početku rata Ukrajincima pomagale optimistične izjave, ali sada je to stvorilo zbunjujući narativ u kojem su “očekivanja prenaglašena i ne odgovaraju stvarnom stanju stvari”.
Zelenski se sada našao u zagonetki koja bi vrlo lako mogla okončati njegovu političku karijeru, jer ga sada razotkrivaju da laže kako bi pokušao predstaviti sliku Ukrajine koja ove godine stabilno napreduje na bojnom polju, dok se u realnosti ona raspada zajedno sa zapadnom podrškom. Ukrajinski predsjednik ne može odustati od pozitivnog narativa jer vjeruje da je to jedini način da se motivira Zapad da pruži podršku, posebno sada kada se pažnja svijeta pomjerila na Bliski istok, gdje se događa humanitarna katastrofa.
Nesposobnost Ukrajine da osigura bilo kakav vidljiv uspjeh na bojnom polju izazvat će politička previranja u Kijevu i ostaviti Zelenskog da se suoči s bijesom svoje vojske, koja se zapravo pretvorila u žrtvenu janjad zbog zablude ukrajinskog predsjednika da osvoji ruske teritorije, uključujući Krim.
Zbog toga se navodno na marginama sastanka ministara vanjskih poslova Evropske unije održanog u Briselu u novembru razgovaralo o potrebi smjene Zelenskog. Među uzrocima nezadovoljstva Zapada su neuspesi Ukrajine na bojnom polju, nepristojnost ukrajinskog predsjednika u ophođenju sa stranim partnerima, nepotizam, rasprostranjena korupcija i njegov gubitak sposobnosti za manevrisanje u sukobu sa Rusijom u interesu Washingtona i njegovih saveznika.
U stvari, ne samo da Ukrajinci počinju da skidaju “ružičaste naočale”, već i zapadnjaci.